Tüketim kültürünün feminizm söylemine yansıması: Kadın dergileri örneği
- Tez No: 589184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, İşletme, Sociology, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kültür endüstrisi, W. Adorno ve Max Horkheimer'ın kavramlaştırdığı ve toplumların yaşamlarını kurgulayan kapitalist sistemden beslenen gerçek dışı yani sembolik ihtiyaçlar yaratmaktadır. Aynı zamanda kültür endüstrisi toplumsal yaşam içinde bireyselliği de baz alarak; bedensel, benliksel, bilgisel metalaşmayı dizayn etmektedir. Bu metalaşma sürecine özne ya da nesne olarak en çok maruz bırakılan ise kadınlar olmaktadır. Kültür endüstrisi ve tüketim kültürü kendi çıkarları uğruna her duyguyu, düşünceyi, ideolojiyi; ihtiyaç adıyla metalaştırmaktadır. Kültür endüstrisini destekleyen tüketim kültürünün kadınları metalaştırdığı önemli bir araç da kadın dergileridir. Bu durum kadın dergilerindeki kadın temsilini, feminist bakış açısıyla eleştirel olarak incelemeyi gerekli kılmaktadır. Yakın zamanda feminist mücadelenin gelişmesi ve dünyada feminist seslerin yükselmesinin ardından tüketim kültürü kadın sorunlarını da kendi çıkarlarına göre yorumlamaya başlamıştır. Bu kapsamda günümüzde kadın sorunları ve feminizm söyleminin metalaşmasını ve bir pazarlama aracına dönüştüğünü görmekteyiz. Bu araştırmada söz konusu dönüşüm sürecinin ve söyleme yansımasının izleri ELLE, VOGUE ve COSMOPOLITAN popüler kadın dergileri örneği üzerinden 2017- 2018 yılı mart sayıları incelenerek sürülecektir.
Özet (Çeviri)
Cultureindustry, W. Adorno and Max Horkheimer are creating unrealistic, symbolic needs thatare fed by the capitalist system that has conceptualized and designed thelives of societies. At the same time, the culture industry designs to commodify the body, self, and know ledgebased on individuality in social life. Women are the most exposedto this commodificati on process as subject sorobjects. The culture industry and con sumption culture commodifies every emotion, thought, ideology in the name of necessityforits own benefit. Women's magazines are an important tool in which the consumpti on culture that supports the culture industry commodifies women. This makes it necessary tocriti cally examine women's representation in women's magazines from a feminist perspective. After the development of the feminist struggle and therise of feminist voices in the world, the consumpti on culture has started to interpret women's problems according to it sown interests. Inthiscontext, wesee today that women's problems and feminis mare commodified and trans formed into a marketing tool. Inthisresearch, traces of the trans formation process and there flection of discourse will be examined by hand, VOGUE and COSMOPOLITAN popular women's magazines and the number of March 2017 - 2018.