Multiple skleroz hastalarında atak durumunda nefes analizi
Breath analysis at the attack status of MS patients
  1. Tez No: 589195
  2. Yazar: GÜLNUR ERGÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖNDER, DR. HATİCE AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Multiple skleroz hastalarında atak durumunun teşhisi için yaygın olarak kontrastlı MR (Manyetik Rezonans) kullanılmaktadır. Acil durumlarda kontrastlı MR'a ulaşmak her zaman mümkün değildir. Multiple skleroz hastalarının atak durumunun teşhisi önemlidir, çünkü atak durumunda hastanın sinir sistemi hasar görmektedir. Nefes analizi ile hastalıkların teşhisi metodu, girişimsel olmayan, risk içermeyen, yetişmiş insan ihtiyacı olmayan, tekrar tekrar numune alımında sorun olmayan, hastaların hayat kalitesini artıran bir metottur. Yalnız araştırılması gereken çok fazla alan vardır. Şu an nefes analizinde en büyük eksikliklerden biri, standartların geliştirilmemiş olmasıdır. İleride uygun standartların belirlenmesi ile, hastanelerde rutin kullanıma gireceği öngörülmektedir. Çalışmada, multiple skleroz hastalarının atak durumlarının teşhisi amaçlı nefeslerindeki malondealhit (MDA) miktarı incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda, atak durumunda lipid peroksidasyonun arttığı bilinmektedir. Malondealdehit Lipit peroksidasyonun biyoişareti olarak bilinmektedir. Bu bağlamda hastaların nefesinde bulunan malondealdehit miktarı HPLC (Yüksek performanslı sıvı kromatografisi) ile analiz edilerek, atak durumunda ve sonrasında miktarlarına bakılmıştır. MS hasta grubu içerisinde atak durumunda ve atak sonrası MDA değerleri anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur (p=0,013). Atak durumunda hastalardan alınan MDA değerlerinin ortalama değeri 8,70±2,31 nM olurken atak sonrası bu değer 6,71±0,82 nM değerine kadar gerileme göstermiştir. Hasta ve kontrol grupları arasında MDA değerlerinin önemli ölçüde farklı olduğu izlenmiştir. Hem atak durumunda (p=0,002) hem de atak sonrası (p=0,038) MDA değerleri MS hasta grubunda anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
For the diagnosis of attack status in patients with multiple sclerosis contrast-enhanced MRI is generally used method. At emergency conditions, MRI may not be reachable. Diagnosis of the attack state of patients with multiple sclerosis is important because during the attack condition, the nervous system is damaged. The method of diagnosis of diseases by breath analysis is non-invasive, risk-free, does not require professionals, ve it enhances life quality of the patients. But There's a lot of ares for researchs. One of the biggest shortcomings in a breath analysis right now is that standards have not been improved. After the determination of tne breath analysis standarts, breath analysis can be used at the hospitals routinely. to diagnose the attack status malondealdehyde amounts of the patients has been investigated. At the literature, during attack status, lipid peroxidation increases. Malondealdehyde can be used as biomarker of lipid peroxidation. The amount of malondealdehyde in the breath of patients ve control group was analyzed by high performance liquid chromatography (HPLC). MDA values were found significantly different in MS patients during attack ve after attacks (p = 0.013). The mean value of MDA values obtained from the patients during the attack was 8.70 ± 2.31 nM ve after the attack this value has been decreased to 6.71 ± 0.82 nM. MDA values were significantly different between patient ve control groups. Both during attack (p = 0.002) ve post-attack (p = 0.038) MDA levels were significantly higher in MS patients.