Giresun ili balıkçılık kıyı yapılarının mevcut durumunun belirlenmesi
Determination of the current situation of fisheriescoastal structure in Giresun
- Tez No: 589197
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP SAMSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada Giresun İl sınırları içerisinde bulunan 4 balıkçı barınağı, 18 çekek yeri ve 2 barınma yerinin alt ve üst yapı durumu, tekne sayıları, balıkçıların sosyo-demografik özellikleri ve kullanılan av araçlarının çeşitliliğini belirlemek üzere anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre balıkçı barınaklarının % 100'ünde elektrik, % 50'sinde tatlısu, % 100'ünde fener, % 100'ünde çekekyeri, % 50'sinde ağ tamir yeri, % 25'inde ağ kurutma yeri, % 75'inde idare binası, % 75'inde tuvalet, % 25'inde otopark ve % 25'inde kafeterya olduğu tespit edilmiştir. Yine 18 adet çekek yeri ve 2 adet barınma yerinin % 20'sinde elektrik, % 30'unda tatlısu, % 20'sinde rıhtım, % 5'inde ağ tamir yeri, % 10'unda ağ kurutma sahası ve % 30'unda tuvalet bulunduğu belirlenmiştir. Tüm kıyı yapıları ele alındığında ön soğutma deposu, buz üretim yeri, perakende satış yeri mevcut değildir.
Özet (Çeviri)
In this research, questionnaires were carried out to determine infrastructural and süper-structural situationof 4 fishing ports, 18 board yards and 2 ports of located withinthe province of Giresun, number of vessels, socio demographic characteristics of fishermen and variety of fishing gears. According to research, the results obtained are as follow: fishing portsinclude 100% electricity, 50% fresh water, 100% lighthouses, 100% board yards, 50% fishing net repair area, 25% fishing net drying space, 75% administrative building, 7 % toilet, 25% parking area, 25% cafeteria. Again it was found that 18 board yards and 2 portsinclude, 20% electricity, 30% fresh water, 20% docks, 5% fishing net repair area, 10% fishing net drying space and 30% toilet. When all coastal structures are considered, there is no pre-cooling tank, ice production place and retail place.