Hanehalkı tasarruflarının belirleyicileri ve tasarruf motivasyonu: Eskişehir örneği
Determinants of household savings and saving motivation: Eskisehir case
- Tez No: 509489
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER GÜNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gelişmiş ülkelerde ekonomik bir avantaj unsuru olarak değerlendirilen yabancı sermaye akımları ulusal tasarruf açığı ve yapısal kırılganlıkları olan ülkeler için önemli bir ekonomik sorun olma özelliği taşır.“Yabancı tasarruf”olarak da adlandırabileceğimiz yabancı sermaye, tasarruf açığına bağlı olarak kronik cari açık, bütçe açığı ve dış ticaret açığı gibi yapısal sorunlarla karşı karşıya olan ülkelerde kriz dönemlerinde ülkeden geri çekilme eğilimi gösterir. Bu durum ilgili ülkedeki yatırım ve üretim yapısında, döviz kurlarında ve enflasyon üzerinde ciddi baskıların oluşmasına neden olabilir. 2000 sonrası dönemde Türkiye'de ulusal tasarruflar toplam sabit sermaye yatırımlarını karşılayacak düzeyin altında kaldığı için bu dönemde yabancı kaynaklara bağımlı bir büyüme modeli benimsenmiştir. Buna bağlı olarak yıllar içinde cari açık problemi kronik hale gelmiş ve 2015'ten bu yana ekonomi, siyaset ve dış politika alanlarında yaşanan bazı sorunlar ülke verilerinin gittikçe bozulmasına neden olmuştur. Ulusal tasarruf açığı nedeniyle gelişen bu durumun temel nedeni 2000 sonrası dönemde toplam tasarrufların en önemli bileşeni olan özel tasarrufların ve hanehalkı tasarruflarının düşme eğilimine girmiş olmasıdır. Günümüzde ülkenin karşı karşıya olduğu ekonomik sorunların temel kaynaklarından birini ortaya koymak bakımından çalışmada hanehalkı tasarruflarını belirleyen unsurlar incelenmiştir. Eskişehir'de hanehalkı anketi aracılığıyla elde edilen verilerle yapılan analiz sonucunda geleneklerin ve kültürel değerlerin, hane gelirinin, çocuk sayısının, likidite kısıtının, siyasi gündem ve vergilerin ve ihtiyat güdüsünün hanehalkı tasarruflarının temel belirleyicileri olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca tasarrufu olumlu etkileyen faktörler“tasarruf motivasyonu”kavramı kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign capital flow which is considered as an economic advantage factor in developed countries may signify an important economic problem for countries facing national saving deficit and structural fragilities. Foreign trade -can be named as“foreign saving”as well- have an withdrawal tendency from countries facing structurel problems as chronic current account deficit, budget deficit and foreign trade deficit in crisis periods as a consequence of saving deficit. This situation can cause serious pressure on countries' production and investment pattern, exchange rates and inflation rates. Turkey adopted a foreign resource borne growth model after 2000's, since in this period national savings went under total fixed capital investment level. As a result of this current account deficit had an chronic structure and after 2015 some economic, political and forign policy problems caused deterioration on country's economic parameters. The foundation of this situation which is emerge of national saving deficit is falling tendency of private savings and household savings that are most important components of total savings after 2000. To exhibit basis of problems that our country is facing today we examined determinants of household savings. Analaysis' results that had run with household saving data gathered from Eskisehir shows that traditions, culturel assets, household income, number of children, liquidity constraint, political agenda, taxes and precaution motive are basic determinants of household savings. Furthermore factors that have a positive impact on household saving are covered in“saving motive”term's content.