Kütahya grabeninin tektonik jeomorfolojisi (Batı Anadolu)
Tectonic geomorphology of the Kütahya graben (Western Anatolia)
  1. Tez No: 589208
  2. Yazar: ZEYNEP KEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN ÖZSAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Kütahya Grabeni'ni sınırlayan faylar, fayın yaşı, fayın karakteri, fay doğrultusunun değişimi, sıçrama yapması, başka bir fay tarafından kesilmesi ve ötelenmesi kriterlerine göre segmentlere ayrılmıştır. Segmentlere bağlı gelişen havza ve drenaj sistemlerinin ölçülebilir morfolojik unsurları üzerinden jeomorfik indisler kullanılarak analizler gerçekleştirilmiş, fay segmentleri arasındaki göreceli etkinlik analiz sonuçlarının ışığında değerlendirilmiştir. Hesaplanan jeomorfik indisler, dağ önü sinüslüğü (Smf: 1.06-1.92), üçgen yüzey yüzdesi (Lf/Ls: 0.11-0.94), vadi tabanı genişliğinin-vadi tabanı yüksekliğine oranı (Vf: 0.34-2.07) hipsometrik integral (HI: 0.34- 0.48), hipsometrik eğri, drenaj havza asimetrisi, akarsu uzunluk-eğim indeksi ve göreceli tektonik aktivite indeksidir. Analiz sonuçları Kütahya Grabeni'ni denetleyen fayların aktiflik derecesinin doğudan batıya doğru arttığını göstermektedir. Morfometrik analizlerden elde edilen sonuçlara göre Kütahya Fay Zonu'nun yıllık yükselme hızı 0.5 mm'den fazladır ve tektonik olarak aktiftir. Parmakören, Alayunt ve Karaöz fayları ise tektonik olarak orta derecede aktif, yıllık yükselme oranı 0.5 ile 0.05 mm arasındadır. Bu durum grabenin güney kenarını temsil eden Kütahya Fay Zonu'nun kuzey kenarlarındaki faylardan daha aktif olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, faults bounding the Kütahya Graben were divided into segments by criterias, age of fault, characteristics of fault, change of fault's trending, being stepped, being crossed and offset by another fault. The analysis were conducted by using geomorphic indices through measureable morphological elements of basin and drainage systems occured depending on segments, relative activity among fault segments were assessed in consideration of results of analysis. Calculated geomorphic indices were mountain-front sinuosities (Smf: 1.06-1.92), triangular facets (Lf/Ls: 0.11-0.94), Valley floor width-to valley height ratio (Vf: 0.34-2.07), hypsometric integral (HI: 0.34- 0.48), hypsometric curve, asymmetry factor, stream length-gradient index and relative tectonic activity index. Results of analysis indicated that activity ratio of fault controlling the Kütahya Graben increases east to west. According to the results obtained from morphometric analysis, annual rise velocity of the Kütahya Fault Zone is more then 0.5 mm and tectonically active. As to the Parmakören, the Alayunt and the Karaöz faults, they are tectonically moderately active and annual rise rate are 0.5 mm to 0.05 mm. This shows that the Kütahya Fault Zone, south edge of the graben, is more active than faults on the north edges.