Krizlerin önlenmesinde maliye politikasının rolü
The role of fiscal policies on preventing the cries
- Tez No: 589232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tüm ekonomiler mevcut üretim kaynaklarını en iyi şekilde kullanmaya ve yüksek refah düzeyine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Yüksek refah düzeyine ulaşıldığında bu düzeyi korumak ve sürekliliğini sağlamak etkin bir ekonomi politikası ile mümkündür. İstikrarlı bir ekonomik yapı oluşturmak amacıyla uygulanacak maliye politikaları genel olarak iç ve dış ekonomik istikrarın sağlanmasına odaklanmaktadır. İç ekonomik istikrarın sağlanması amacıyla enflasyon, deflasyon ve işsizlik gibi sorunlara çözüm aranırken dış ekonomik istikrarın sağlanması amacıyla ödemeler dengesindeki sorunlar giderilmeye çalışılmaktadır. Ekonomik krizler herhangi bir mal, hizmet, üretim faktörü ve finans piyasasında kabul edilebilir aralıkların dışına çıkılarak şiddetli dalgalanmaların ortaya çıkması şeklinde tanımlanmaktadır. Ancak her ekonomik kriz politika uygulayıcıları için bir ders niteliği taşımaktadır. Geçmişte yaşanan krizler ve bu krizlerde uygulanan maliye politikaları, gelecekte yaşanacak olası krizlerin önlenmesi ve yaşanan krizden çıkılması için bilgi birikimi sağlamaktadır. Bu çalışmada krizleri önlemede teoride anlatılan maliye politikaları ile ülkelerin yaşadığı krizler karşısında uyguladıkları maliye politikaları anlatılmaya çalışılmış ve farklı kriz türleri için politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
All the economies are trying to use the available sources of production in the best way possible and reach the highest level of welfare. When reaching the highest level of welfare, keeping this level and providing its persistence is possible by an effective political economy. The fiscal policies that are used to build a stable economic structure, are generally focusing on providing the inner and outer economic stability. To provide the inner economic stability, it's been focused on problems like inflation, deflation and unemployment. Economic crises have been defined as violent fluctuations that are caused by getting out of the acceptable ranges in any product, service, production factors and financial market. However, every economic crisis is a lesson for policy practitioners. The crises in the past and the fiscal policies implemented in these crises provide information to prevent future crises and to overcome the crisis. In this study, it is tried to explain the fiscal policies explained in the theory and the fiscal policies applied in the face of the crises experienced by the countries and the policy recommendations for different types of crises are presented.