Karşıyaka Mümarese-i Bedeniye Kulübünden Karşıyaka Spor Kulübüne
From Karşiyaka Mümarese-i Bedeniye Club to Karşıyaka Sportsclub
- Tez No: 589252
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünya üzerinde var olan bütün milletlerin ve toplumların içinde barındırdıkları bazı temel taşlar bulunmaktadır. Bunlardan biri de spordur. İnsanlık tarihi kadar eski olan spor, her kültürde farklılık göstermektedir. Bazı ülkelerde futbol ön plandayken bazılarında ise basketbol öne çıkmıştır. Kültürel kaynaşma sayesinde farklı spor dalları, farklı coğrafyalarda kendisine bir kitle bularak orada varlığını sürdürmüştür. Osmanlı Devleti'nde de spor kültürü gelişmeye çalışan bir evredeydi. Ancak kurulan kulüplerin çoğu yabancıların ve azınlıkların kurduğu kulüplerdi. İstanbul, İzmir, Selanik gibi kozmopolit şehirlerde Türklerde kulüp kurarak yabancılarla mücadele etme hevesine düşmüşlerdi. İzmir'de Türk gençlerinin kurduğu ilk kulüp olan Karşıyaka Mümarese-i Bedeniye Kulübü, 100 yılı geçen tarihiyle günümüzde bir çınar gibi durmaktadır. Futbol kulübü olarak kurulan takım zaman içerisinde diğer spor dallarında da şubeler açarak ve gençleri spor yapmaya teşvik ederek günümüzde hala varlığını devam ettiren ender Spor Kulüplerinden biri olma unvanını korumaktadır. Özellikle basketbol ve su sporlarında önemli başarıları bulunan kulüp, armasında ay yıldızı taşıma onurunu elde eden nadir kulüplerden biridir. ANAHTAR KELİMELER: Karşıyaka, Spor, Futbol.
Özet (Çeviri)
All nations and societies of the world contain some keystones. One of them is sports. Sports which is as old as the history of humanity, differs in every culture. In some countries, football is at the forefront whereas in others, basketball is at the forefront. With respect to the cultural rapprochement, different sports branches survive in different geographies by gathering a group of people. Also, in Ottoman Empire, the culture of the sports was in a stage that is in the process of development. However, most of the sports clubs were established by foreigners and minority. In cosmopolitan cities such as Istanbul, Izmir and Salonica, Turkish people were eager to establish sports club and to challenge with foreigners. Karsıyaka Mumarese-i Bedeniye Club which is the first club that is established by Turkish youth in Izmir, has survived for more than 100 years. The team which was founded as a football club, continues possessing the quality of being one of the most exceptional sports clubs that maintains its existence even today by having created several sports clubs dedicated to various kinds of other disciplines and encouraging the youth to take up sports activities. The club with notable achievements especially in basketball and water sports is one of the eldest clubs that have the honor of having moon and star emblem. KEYWORDS: Karsiyaka, Sports, Football.