'Anı'larda kalan edebiyat (Tanzimat'tan Cumhuriyet'e)
Literature in 'memories' (From Tanzimat to Republic)
  1. Tez No: 589261
  2. Yazar: TUĞBA YALMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma ise bir tür olarak anının, Tanzimat sonrasındaki ilk örneklerinin verildiği günlerden başlayarak Cumhuriyet'in ilanına kadar geçen süreci kapsamaktadır. Çalışmamıza dâhil olan konular; yazarların edebiyat hayatlarının farklı yönleriyle ilgilidir. Bunlar: anı yazarlarının edebiyata neden ve nasıl yöneldikleri, okudukları ilk eserler, kendi eserlerinin oluşum aşamaları ve eserlerini oluştururken nelerden etkilendikleri, birbirleri ile tartışmaları ve bunların ortaya çıkma nedenleri, çıkardıkları gazete ve dergiler ile basın hayatları, okuma ve yayıncılık faaliyetleri kapsamında kitapçılarla ilişkileri, neden ve nasıl sürgün edildikleri, sürgünde yazdıkları, ismi az duyulan ilk kadın yazarlar, edebî toplulukların oluşum süreçleri, dostlarının gözündeki izlenimleri, ilk tercüme eserleri ve dünya edebiyatının eserlere nasıl yansıdığıdır.
Özet (Çeviri)
This study covers the period from the days when the first examples of the memoir were given after the Tanzimat to the proclamation of the Republic. Topics included in our study; authors' literature deals with different aspects of their lives. These are: why and how memoir writers turn to literature, the first works they read, the stages of formation of their own works and what they are influenced in creating their works, their discussions with each other and the reasons for their emergence, the newspapers and magazines they produce, their relations with the bookstores within the scope of reading and publishing activities. and how they were exiled, what they wrote in exile, the earliest known female writers, the formation processes of literary communities, their impressions in the eyes of their friends, the first translation works and how world literature was reflected in the works.