Designing an ESP curriculum for tourism and hotel management program at a vocational school: A case study of Şarköy vocational school
Meslek yüksekokulu turizm ve otel işletmeciliği programı için mesleki İngilizce dersi müfredatı tasarlama: Şarköy Meslek Yüksekokulu örneği
  1. Tez No: 589289
  2. Yazar: SEMAHAT AYSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HÜLYA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, turizm öğrencilerinin gelecekteki meslekleri için İngilizce dili ihtiyaçlarını; öğrenci, mezun, alan uzmanı ve işveren görüşleri doğrultusunda kapsamlı bir şekilde belirleyip bu ihtiyaçlara dayanarak Mesleki İngilizce dersi için müfredat geliştirmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için öğrencilerin hissettiği ve diğer katılımcıların algıladığı ihtiyaçlar analiz edildi. Çalışmada ihtiyaç analizi anketleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla veri toplandı. Araştırmacının çalıştığı okuldaki 70 turizm öğrencisi, Turizm ve Otelcilik program mezunu olan 112 kişi, Turizm ve Otelcilik programı öğretim elemanları ve bu programda derse giren İngilizce dersi öğretim elemanları olan 9 alan uzmanı ve turizm sektöründe bulunan 51 işveren anket sorularını cevaplarken; 8 öğrenci, 11 mezun, 2 alan uzmanı ve 5 işveren yarı yapılandırılmış görüşmelere katıldı. Çalışmanın sonuçları hem alıcı becerilerin (okuma ve dinleme) hem de üretici becerilerin (konuşma ve yazma) turizm öğrencileri için gerekli yabancı dil becerileri olduğunu gösterdi. Özellikle dinleme ve konuşma dil becerilerinin önemi katılımcılar tarafından vurgulanmaktadır. Son olarak, bu bulgular dikkate alınarak turizm öğrencileri için mesleki İngilizce dersine yönelik müfredat önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to design a curriculum for Vocational English Course on the basis of English language needs of tourism students for their future profession with a full consideration of such dimensions as the views of students, graduates, content experts and employers. In order to achieve this aim, students' felt needs and other participants' perceived needs are analyzed. The data are collected through needs analysis questionnaires and semi-structured interviews. 70 students in the school where the researcher works, 112 graduates of Tourism and Hotel Management program, 9 course lecturers and English instructors teaching in Tourism and Hotel Management program and 51 employers working in tourism sector answer the questionnaire while 8 students, 11 graduates, 2 content experts and 5 employers take part in semi-structured interviews. Results of the study show that both receptive skills (reading and listening) and productive skills (speaking and writing) are necessary foreign language skills for tourism students. The importance of listening and speaking language skills are particularly emphasized by the participants. Finally, regarding these findings, a curriculum for a Vocational English Course for tourism students is suggested.