Örgütsel adalet algısının kurum bağlılığı üzerine etkisi: Örnek bir araştırma
The effect of organizational justice perception on organizational commitment: A sample research
  1. Tez No: 589307
  2. Yazar: CEM ÖZAKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SITKI SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı örgütsel adalet algısının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak internet ortamında hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini hızlı tüketim sektöründe hizmet veren bir şirketin İstanbul ilindeki çalışanları oluşturmaktadır. Anket formu 6 adet demografik özelliğe yönelik sorudan, 21 soruluk Örgütsel Adalet Ölçeği'nden ve 18 soruluk Örgütsel Bağlılık Ölçeği'nden oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 22 programında yapılmıştır. Ölçekler arasındaki etkilerin tespit edilmesinde Regresyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların örgütsel adalet algılarının örgütsel bağlılıkları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Örgütsel adalet boyutlarından dağıtımsal adaletin duygusal bağlılık üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu, etkileşimsel adaletin duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu görülmüştür. Araştırmada ayrıca demografik özellikler ile örgütsel adalet algısı ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı bir farklılığın varlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of organizational justice perception on organizational commitment. Online questionnaire was used as a data collection tool. The population of the research consists of the employees of a company serving in the fast moving consumer sector in Istanbul. The questionnaire form consists of 6 demographic questions, 21 questions of Organizational Justice Scale and 18 questions of Organizational Commitment Scale. The data analysis was performed in SPSS 22 program. Regression analysis were used to determine the effects between the scales. As a result of the research, it was determined that the participants' perception of organizational justice had an effect on their organizational commitment. It was seen that, distributive justice, which was one of the dimensions of organizational justice, had a positive effect on affective commitment, and interactive justice had a positive effect on affective commitment, continuance commitment and normative commitment. The research also examined the existence of a significant difference between demographic characteristics and organizational justice perception and organizational commitment.