Binalar aracılığıyla yağmur suyu toplama stratejilerine biyomimetik bir yaklaşım
A biomimetic approach to rainwater harvesting strategies through the use of building
  1. Tez No: 589313
  2. Yazar: DUYGUNUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Su, alternatifi bulunmayan, sınırlı, stratejik bir yaşam kaynağıdır ve güvenli suya erişim tüm canlılar için ortak bir yaşamsal gerekliliktir. Bulunduğumuz yüzyıl diliminde küresel ısınma, çevresel kirlilik, iklim değişikliği ve Dünya nüfusunun eksponansiyel olarak artması gibi sebeplerle su kaynakları geri dönüşümü mümkün olmayan şekilde tükenmeye başlamıştır. İnsanoğlunun suyun sınırsız olmadığı gerçeğiyle yüzleşmesiyle birlikte birçok farklı disiplinde suyun sürdürebilir şekilde kazanımı ve korunumu önemli bir konu haline gelmiştir. Bu bağlamda, su tüketimi konusunda önemli miktarda payı olduğu bilinen“yapılar”suyun kazanımı ve etkin kullanımına yönelik çözüm arayışları sürecinde“su hasadı”yöntemi alternatif bir çözüm olarak gündeme gelmeye başlamıştır. Diğer taraftan“doğa”kısıtlı olan su kaynaklarını sürdürülebilir yöntemlerle kullanmayı başaran birçok bitki ve hayvan türleri ile potansiyel su kaynakları ve kullanım şekilleri hakkında ipuçları sunarak“su hasadı”konusunda yenilikçi çözümler barındırmaktadır. Bu bağlamda araştırma“Doğada ihtiyaçları olan suyu çeşitli yöntemlerle sürdürülebilir şekilde elde ederek kullanmayı başaran canlılar tarafından geliştirilen su hasadı stratejileri biyomimetik yaklaşımlarla bina tasarımlarına aktarılabilir mi ve bu doğrultuda kendi suyunu kazanabilen binalar tasarlamak mümkün müdür?”sorusunu cevaplamak üzere planlamıştır. Bu doğrultuda çalışma öncelikli olarak yapılı çevrelerde suyun sürdürülebilir şekilde kullanımına bir katkı sağlamak amacıyla binalar aracılığı ile su hasadı konusuna odaklanmış ve geleneksel yöntemlerle yapılan su hasadı araştırılmıştır. Biyomimetik yaklaşımların mimarideki potansiyelleri göz önünde bulundurulduğunda su hasadı konusunda da olası potansiyelleri anlamak amacıyla doğada çeşitli tekniklerle su elde etmeyi başaran canlılar araştırılmıştır. Son olarak su hasadı konusunda gerçekleştirilen biyomimetik yapı tasarımları incelenmiş ve 6 bina ile birlikte çeşitli yüzey tasarımları detaylı olarak irdelenmiştir. Verilen düzenlemesi ile elde edilen değerlendirme tabloları aracılığı ile araştırmanın sonucunda biyomimetik tasarım yöntemleri ve doğadan elde edilen öğretiler doğrultusunda binalar aracılığı ile etkin su hasadı yöntemleri geliştirilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Water is a limited, strategic source of life with no alternative, and access to safe water is a common vital necessity for all living things. In today's world, global warming, environmental pollution, climate change and exponential increase of world population have necessitated more water use; the water resources have started to decrease, and the sustainability of water resources has become a critical issue. As humans are faced with the fact that the water resources are limited, the sustainable acquisition and conservation of water has become an important issue in many disciplines. In this context,“buildings”known to have a significant share in water consumption have begun to come up as an alternative solution with the“water harvesting”method in the process of seeking solutions for the recovery and efficient use of water. On the other hand,“nature”offers innovative solutions for“water harvesting”with many plant and animal species that are able to use limited water resources in sustainable ways. In this context, the research focuses on these questions“Can water harvesting strategies developed by living beings that manage to obtain the water they need in a sustainable way by various methods be transferred to building designs with biomimetic approaches? And ”“Is it possible to design buildings that can harvest their own water?”In this respect, the study focused primarily on water harvesting through buildings in order to make a contribution to the sustainable use of water in built environments and water harvesting by traditional methods have been investigated. Considering the potentials of biomimetic approaches in architecture, living organisms that have been able to obtain water with various techniques in nature have been searched in order to realize the potentials of water harvesting in nature. Finally, biomimetic building designs on water harvesting are analyzed with 6 buildings and various surface designs are examined in detail. As a result of the research, through the assessment of tables obtained by the analysis of data, it has been seen that effective water harvesting methods through buildings can be developed in line with the biomimetic design methods and teachings obtained from nature.