Türkiye'de ihracatı destekleme mekanizmaları kapsamında dahilde işleme rejimi: Kimya sektörü üzerine bir uygulama
Inward processing regime in the scope of export support mechanisms in Turkey: An implementation on chemical sector
  1. Tez No: 589314
  2. Yazar: RAMAZAN BİRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BÜLENT KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzün ekonomik koşulları içinde istikrarlı bir şekilde büyüme ve gelişime ayak uydurmak, dış politikalarla uyumlu bir ihracat yapısı ve uluslararası alanda belirlenmiş standartlar ile başarılabilmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, ihracatta devlet yardımları, şirketleri daha iyi seviyelere getirerek ülke ekonomisine ve kalkınmasına önemli katkıda bulunmaktadır. Türkiye'de Ticaret Bakanlığı'nca sağlanan ihracatı destekleme ve teşvik mekanizmaları, ekonomik büyümeyle gelişen ve ekonomik gelişmeye katkı sağlayan önemli etkenler arasındadır. Bu mekanizmalardan en önemlisi Gümrük Birliğiyle birlikte uygulamaya konulan ve önemini her geçen gün artıran Dahilde İşleme Rejimidir. Bu rejim temelde, dış ticaretle ilişkili olan firmalara vergi muafiyet ve istisnaları ile çeşitli gümrük kolaylıkları sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu çalışmada; ihracata yönelik devlet yardımlarında genel tanımlamalar yapılarak başlıca desteklemelerin neler olduğu ve işleyiş süreçleri incelenmiştir. Türkiye'deki Dahilde İşleme Rejimi (DİR) uygulaması etraflıca ele alınarak, Kimya Sektörü özelinde, gerçekleştirilen ihracat ile Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yapılan ihracat ve ithalat arasındaki ilişki ekonometrik analiz yöntemiyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In todays economic conditions, steady growth and keeping pace with development can be achieved with internationally determined standards and an export structure that is compatible with foreign policies. Especially in the developing countries, government support for export, contributes to national economy and development by bringing the companies to a better level. In Turkey, export support and incentive mechanisms which are provided by the Ministry of Trade, are among the important factors that improves with the economic growth and contributes to economic growth. The most important of these mechanism is Inward Processing Regime, which is implemented along with the Coustoms Union and increases its importance day by day. This regime is designed for the firms that are associated with foreign trade, mainly to provide tax exemptions-exceptions and various easeness in the Customs. In this study; general definitions are made about the state aids for export and the main types of export aids and their process are analyzed. By discussing in detail the application of Inward Processing Regime (IPR) in Turkey, spesificly in chemical sector, the relationship between exports and imports within the The Inward Processing Regime (IPR) and exports performed is analyzed by using econometric analysis.