İş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmaması durumunda işçinin çalışmaktan kaçınma hakkı ve hukukî sonuçları
The right of the worker to refrain from working and its legal consequences in case of not taking occupational health and safety measures
  1. Tez No: 589328
  2. Yazar: DÖNDÜ DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN ASTARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
İşçi iş sözleşmesi gereği emeğini ortaya koyarak iş görme edimini ifa ederken işveren de işçiyi gözetmekle yükümlüdür. Gözetme borcunun kapsamına iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini alma yükümlülüğü de girmektedir. İş sağlığı ve güvenliği, yaşamını sürdürmek için emeğini ortaya koyan çalışanların sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması ve işyerinde meydana gelebilecek tehlikelere karşı önlem alınarak iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi amaçlarına hizmet eder. İşyerinde meydana gelebilecek tehlikelere karşı önlem alma yükümlülüğü Borçlar Kanunu m.417 ve 6331 sayılı Kanun'la işverene yüklenmiştir. İşçilerin de işverenin bu yönde vereceği talimatlara uyma yükümlülüğü vardır. İşverene ekonomik olarak bağımlı olan işçinin iş görme edimini ifa etmemesi kural olarak sözleşmeye aykırılık oluşturur. Ancak iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmamış olması sebebiyle işçi çalışmaktan kaçınma hakkını kullandığında, iş görme ediminin yerine getirilmemesi kanuna aykırılık teşkil etmeyecektir.
Özet (Çeviri)
The employer is obliged to supervise the employee while the employee performs his / her performance by putting his / her labour under the employment contract. The obligation to supervise also includes the obligation to take occupational health and safety measures. Occupational health and safety serve the purpose of ensuring that the employees who put their efforts to maintain their lives in a healthy and safe environment and taking precautions against the dangers that may occur in the workplace and preventing occupational accidents and diseases. Obligation to take precautions against the dangers that may occur in the workplace is imposed on the employer by the Law of Obligations Article 417 and the Law no 6331. On the other hand, workers are obliged to follow the instructions given by the employer in this direction. As a rule, the failure of the worker, who is economically dependent on the employer, to perform the act of employment constitutes a violation of the contract. However, when the employee exercises his / her right to refrain from working due to the lack of occupational health and safety measures, the failure to fulfil the performance of his employment shall not be unlawful.