Şaʻrâvî'nin nefis tezkiyesi ile ilgili görüşleri
Sharawi's views in souls purification
  1. Tez No: 589348
  2. Yazar: HALİD MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ KILINÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Şaʻrâvî, modern asrın en önemli müfessirlerinden sayıldığı gibi, aynı zamanda Eşʻariyye mezhebine mensup modern dönem sûfîlerinden sayılmaktadır. Eğitim, davet, şiir, edebiyat, siyaset vb. birçok alanla igilenmesinin yanında, İslam ümmetini içinde bulunan gaflet ve geri kalmışlıktan kurtarmak için çalışmış önemli âlimlerden biridir. Şaʻrâvî'nin bütün çabası ümmetin evlatlarının yaratılış gâye ve hedeflerine uygun olarak davranması, onların nefislerini tezkiye etmek, onları vehim ve dalaletten arındırmak içindir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Şaʻrâvî'nin hayatı, eserleri, onun hakkındaki önemli çalışmalar, eğitime dâir görüşleri, İslâm'ı savunma metodu ve siyâsî eğilimleri ele alınmıştır. Ayrıca tasavvuf ve tarikatler mevzuuna da değinilmiştir. Son kısımda Havâtıru'ş-Şaʻrâvî adıyla meşhur olan Kur'an-ı Kerim tefsiri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde nefis mahiyeti, çeşitlerini, kalbin halleri ve nefis tezkiyesi ile ilgili meselelere temas edilmiştir. Ayrıca tevbe, istiğfâr, zikir, tefekkür, sabır, nefis mücâhedesi vb. nefis tezkiyesi yolları da ele alınmıştır. Son bölümde ise Şaʻrâvî'nin; küfür, nifâk, şirk, riyâ, kibir, gurur, cimrilik gazap vb. ahlâk-ı mezmume; sıdk, ihlâs, zühd, tevekkül, havf, recâ, şükür, takvâ vb. ahlâk-ı hamîde hakkındaki görüşleri ortaya konulmuştur. Sonuçta Şaʻrâvî'ye göre tasavvufa dair bazı eleştirilerin isabetli olmadığı, sûfî bakış açısının Kur'an ve sünnete dayandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Al-Imam Al-Sharawi was one of the most important explainers of the Quran in the modern era. He was also one of the post-sufi who belonged to the Al-Ashaira. In addition to his various interests and different talents which were in politics, literature, poetry, education, convocation and etc., he was one of the glorious scholars who sought to awake his nation from its inadvertency. This is by sanctifying the spirit of its people and purifying them from the delusions in order to relieve the nation and bring it back to its purposes and goals, which were the reasons behind its existence. For these reasons, this study“The Opinions of Al-Imam Al-Sharawi in Purification of the Self”is conducted. This is in three parts. In the first part, Al-Imam Al-Sharawi's life, books and the most important biographies about him are mentioned. Moreover, it includes his most important educational opinions, his teachings in defending Islam, his political views and his talents in writing poetry. It mentions Al-Tassawuf and its ways. In the last chapter in this part, Al-Sharawi's explanation of the Quran –famous as Al-Sharawi's Thoughts – is mentioned. The second part includes the psychology and its types, spirit and its relation with psychology, and heart and its states. It also includes the paths to purify the spirit as repentance, remembrance of Allah, thought, patience, and etc. the last part shows the opinions of Al-Sharawi concerning bad manners such as disbelief, hypocrisy, ostentation, arrogance and pride, greed, anger and etc. Furthermore, its second chapter shows his opinions concerning good manners such as truthfulness, sincerity, abstention, reliance on Allah, fear, hopefulness, thanks, Allah wariness and etc. In the end, I left a space to show the practical results.