Rusya'da kamu personel sisteminin dönüşümü
Transformation of public personnel system in Russia
- Tez No: 589371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Devlet aygıtının üstlendiği faaliyetlerin günümüzdeki hizmet taleplerini etkin ve verimli bir şekilde karşılayabilmesi için kamu yönetimi alanında dönüşüm ve reform çabaları baş göstermektedir. Gelişmiş toplumlardaki vatandaşların devlet aygıtına bakış açıları global düzeyde dönüşüm ve reform isteklerine yol açmaktadır. Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra sosyalizmden liberalizme geçiş sürecinde kamu yönetimi bağlamında Rusya Federasyonu'nda dönüşüm ve reform ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemi ile yapılmış olup, literatür taramasına ve veri analizine dayalı bir çalışmadır. Literatür taramasına dayanan ve ikincil kaynaklardan elde edilen verilerin analiz edildiği bu çalışmada, Sovyetler Birliği sonrası Rusya'da kamu hizmeti ve kamu personeli ile ilgili dönüşüm ve reform girişimleri incelenmiştir. 1991 yılından günümüze uzanan dönemde uygulanan dönüşüm ve reform faaliyetleri sonucunda teorik olarak liyakat esaslı rütbe sınıflandırmasına dayanan bir personel sisteminin yanı sıra modern bir kamu hizmeti sistemi oluşturulmuştur. Bununla beraber; reform sürecini yürüten özel bir organın olmaması, kalifiye uzman eksikliği, şeffaflık seviyesinin düşüklüğü gibi problemler dönüşüm ve reform çabalarında gözlemlenen başlıca sorunlardandır.
Özet (Çeviri)
Transformation and reform efforts in the field of public administration have started in order to ensure that the activities undertaken by the state apparatus can effectively and efficiently fulfill today's service demands. Citizens' view of the state apparatus in developed societies leads to global demands for transformation and reform. The necessity of transformation and reform came up in context of public administration in process of transition from socialism to liberalism after collapse of the Soviet Union. The study was conducted with qualitative research method and is based on literature review and data analysis. In this study, based on literature review and analyzing the data obtained from secondary sources had been researched attempts of transformation and reform related to public service and public servants in Russia after the Soviet Union. Therotically, a personnel system that based on merit and rank classification and also modern public service system have been formed by implemented as a result of activities the reform and transformation in the period since 1991 to present. In addition that the low level of transparancy, the lack of qualified expert and there been no special organ that implementing process of reform are main problems in attempts of transformation and reform.