Bursa Keles yöresi ölüm ile ilgili âdet ve inançlar
Traditions and beliefs about death in Bursa/Keles
- Tez No: 589373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hayatın geçiş dönemlerinden sonuncusu olan ölüm, bir son gibi görünse de gerek eski Türk dinlerinde gerekse Türklerin mensubu bulundukları İslam dininde bir yok oluş olarak algılanmamış, ölümle her şeyin bitmediğine, sadece bu dünyadan geçildiğine inanılmıştır. Her toplumda doğum ve evlenmede olduğu gibi ölüm kavramı çevresinde de birçok adet ve inanma kümelenmiştir. İnsan topluluklarının inanış ve törelerinde doğum ve evlenme gibi, ölüm de bir geçiş aşamasıdır. Bu çalışmanın konusu, Bursa Keles yöresinde yaşayan insanların ölüm ile ilgili olan adet ve inançlarıdır. Bu adet ve inançlar sahada gözlem ve derlemeler yapılarak araştırılmış ve incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, Bursa Keles yöresinde yaşayan insanların geçmişten günümüze ölüm ile ilgili inanç ve adetlerini inceleyip bunları ortaya çıkarmaktır. Ölüm ile ilgili yapılan törenler, bölgedeki halkın bu konudaki inançları ve gelenek haline getirdikleri adetleri, o bölgeye giderek gözlem ve araştırmalar ile ortaya konulmuştur. Bu araştırmalar sonucunda ise o bölge ile ilgili ölüm konusundaki inanç ve adetler ortaya çıkarılmıştır. Bulunan bu inanç ve adetler Türk kültüründe ölüm kavramı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even if death, the last of the transition periods of life, seems to be an end, it has not been perceived as annihilation either in old Turkish religions or in Islam, which Turks are the members of, it is believed that everything is not over because of death and it is just a stage of passing from this world. In every society, many traditions and beliefs have been heaped up around the notion of death as well as birth and marriage. In human communities' beliefs and traditions, death is a stage of transition like birth and marriage.The subject of this study is the traditions and beliefs about death the people who live in Bursa/Keles have. These traditions and beliefs were investigated and examined by making observations and compilations in the field.The aim of this work is to investigate and reveal the traditions and beliefs about death the people who have been living in Bursa/Keles region have, from past to present. The rites about death, the beliefs and traditions in the region have been unveiled by observations and researches. As a result of investigations, all beliefs and traditions about death which are related to the region have been revealed. Accordingly, the traditions and beliefs about death those were found have been compared with the notion of death in Turkish culture.