Bursa Keles yöresi geleneksel kadın oyunları ve oyunlara eşlik eden bakır türküleri
Bursa Keles region traditional women's dances and accompanying copper folk songs
  1. Tez No: 745880
  2. Yazar: İLHAN SEFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE YAMANER OKDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İstanbul Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Konservatuar Müzik bölümü alanında hazırlanan "Bursa Keles yöresi geleneksel kadın oyunları ve oyunlara eşlik eden bakır türküleri'' konulu bu tezde geleneksel kadın oyunlarına eşlik eden bakır türküleri ele alınmıştır. Müzik insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen, insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Müzik sanatı sadece duygu ve hislerimize tercüman olmakta kalmayıp, hayatımızın hemen her alanına tesir edebilecek kadar etkilidir. Aşk, yaşam, savaş, ölüm ve doğum gibi pek çok konunun işlendiği geleneksel müziklerimiz ve beraberinde yaşatılan oyunlarımızda geçmişten gelen kültürel izleri bulunmaktadır. Günümüzde birçok kültürel değer çeşitli etkenlerle unutulmaya yüz tutmuştur. Yapılan araştırmalarla kültürel değerlerin tespit edilmesi, bir sonraki nesle kültürün aktarılması adına değerlidir. Bursa ilinin kaybolmaya yüz tutan kültürel değerlerinden biri bakır icracılığıdır. Geleneksel Bursa kadın oyunlarında bakır icracılığı önemli bir yere sahiptir. Özelikle Keles ilçesi merkez ve köylerinin geleneksel kadın oyunlarında bakır çalgısının kullanımı çok yaygındır. Bu çalışmada bölgeye has geleneksel kadın oyunları ile bakırın kullanımı, tutuş şekli, ritmi ve oyuncu ile müzisyen arasındaki uyumu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which was prepared in the field of Istanbul Okan University Social Sciences Institute, Conservatory Music Department, with the theme of“Traditional women's dances in Bursa Keles region and copper folk songs accompanying the dances”, copper folk songs that accompany traditional women's dances will be studied in general and will be studied by conducting a correct research. Again, detailed examinations were made on clothes, life, traditions and customs as well as game music. In the region, men's and women's games are played with spoons. In the field research, it was understood that all of the women's dances were composed of oral folk songs, while the men's dances were composed of instrumental melodies. The reason for this is that since male musicians are not taken into the entertainment of women, women play their own plays by singing folk songs. Today, many cultural values have sunk into oblivion due to various factors. Identifying cultural values through research is valuable in terms of transferring culture to the next generation. One of the cultural values of Bursa, which is about to disappear, is copper performance. Copper performance has an important place in traditional Bursa women's dances. The use of copper instruments is very common, especially in traditional women's dances in the center and villages of Keles district. In this study, the traditional women's dances unique to the region and the use of copper, the way of holding, the rhythm and the harmony between the actor and the musician are discussed.