Kadın ve yoksulluk devlet tarafından yapılan müdahaleler
Women and poverty governmental interventions
  1. Tez No: 589378
  2. Yazar: YOSRA SIDDIG ABDELAZIZ MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ALTUNSU SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yapılan bu çalışma, kadınlar ve yoksulluk sorununu ele almaktadır. Resmi devlet kurumları bu olguyu ortadan kaldırmak ve yoksullukla ilgili konularda kadınların durumunu iyileştirmek için hangi müdahalelerde bulunması gerektiğini araştırır. Bu kurumların kadın yoksulluk sorunu ile nasıl başa çıktıkları ve bu kurumlar arasındaki ortak kavramların neler olduğu sorunu ortaya çıkmaktadır. Araştırma altı parçaya bölünerek konulara dağılmıştır. İlk olarak, giriş ve çalışma konusundaki gerekli tanımlara ek olarak oluşturulmuştur. İkinci olarak olgunun üç bakışta ele alındığı teorik çerçeveyi içeriyordu: Patriyarka, Dünya sistemleri analizi ve Bürokratik. Üçüncüsü ise kadınların yoksulluğu ve Sudan'daki kadınların durumu hakkında bilgi vermektir. Dördüncü ile altıncı yönler çalışmanın yöntemini, araştırma bulguları ve araştırmanın sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
This is a study on women and the problem of poverty. Official government agencies have sought to address this phenomenon and address interventions to address poverty-related issues and improve the situation of women. The question arises as to how these institutions deal with the problem of women poverty and what are the common concepts between these institutions. The subject of the research was divided into six parts. The first consists of the entrance plus definitions related to the subject. In the second direction, it included the theoretical framework in which the case was dealt with in three perspectives: Patriarchy, World systems analysis and Bureaucratic. The third aspect gives information about women's poverty and the situation of women in Sudan. The fourth to sixth aspects include the method of the study, the research findings and the final results of the study.