Sözlü tarih kuramına göre Girit harbi
Cretan war according to oral history theory
- Tez No: 589380
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Çalışmamızda, sözlü tarih ekseninde, resmi tarih ile bağlantı kurularak Girit Harbi'nin sözlü şiir geleneğine yansımasının nasıl gerçekleştiği, toplumsal bellekte nasıl yorumlandığı, ortaya konularak bilimsel bakış açısıyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle tezin genel hatları ortaya konmuş, sözlü tarih bağlamında, toplumsal bellek, folklor ve bellek, folklor ve sözlü tarih arasında disiplinlerarası ve sözlü tarihe kaynaklık eden halk edebiyatı ürünleri ele alınmıştır. Girit Adası'nın coğrafi ve tarihi özellikleri anlatılmış, Girit Harbi, Osmanlı hâkimiyeti sürecinde Girit tarihi ve adanın Yunanistan'a ilhakı değerlendirilmiştir. Kültürel bellek taşıyıcıları olarak âşıklar, Girit ve sözlü tarih ekseninde ele alınmıştır. Ayrıca Girit'te Osmanlı hâkimiyeti ile birlikte tasavvufi düşüncenin yayılması; bu bağlamda divan şiiri, nesir ile birlikte oluşan kültürel yapı ve bu yapının sözlü şiir geleneğine yansıması üzerinde durulmuştur. Girit Harbi'ni anlatan gazavât-nâmelere de yer verilmiştir. Sözlü şiir geleneğinin öznesi olan Âşıklar, Girit Harbi ve Girit'te oluşturulan Osmanlı medeniyeti ve günümüz arasında bir köprü vazifesi görmüş, nesiller ve zümreler arasında bağlantıyı sağlamıştır. BilimKodu : 31003 Anahtar Kelimeler : Girit Harbi, Deli Hüseyin Paşa, sözlü şiir, sözlü tarih. SayfaAdedi : 201 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Fatma Ahsen TURAN
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the reflection of the Cretan War in the tradition of oral poetry ,and how oral histoy is interpreted in social memory by making connections with official history from a scientific point of view on the basis of oral history . Firstly, the general lines of the thesis have been mentined, and the interdisciplinary and folk literature works which are the sources of oral history between social memory, folklore and memory, folklore and oral history have been discussed in the context of oral history. The geographical and historical characteristics of the island of Crete have been explained and the history of Crete and the annexation of the island to Greece during the Ottoman War have also been evaluated. Minstrels as carriers of cultural memory are dealt with on the basis of Crete and oral history. In addition, the spread of Sufi thought with the Ottoman rule in Crete; and in this context, Ottoman poetry, the cultural structure formed with prose and its reflection on the tradition of oral poetry are also emphasized. Furthermore, the war-telling of the Cretan war has been included. Being the subject of the oral poetry tradition, minstrels serve as a bridge between the Ottoman War and the present day in Crete providing the connection between generations and groups. Science Code : 31003 Key Words : Cretan War, Deli Hüseyin Paşa, oral poetry, oral history Page Number : 201 Supervisor : Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan