Koçluk: Türk ve Şilili çalışanlar üzerine bir araştırma
Coaching: Research on Turkish and Chilean employees
- Tez No: 589409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ÖVGÜ ÇAKMAK OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında günümüz örgütleri için önem taşıyan koçluk kavramına odaklanılmıştır. Tez çalışması kapsamında, koçluk türlerinden yönetsel koçluk ele alınmıştır. Yönetsel koçluk, en genel tanımıyla yöneticinin astlarına karşı koç rolünü üstlenmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Tez çalışmasında yönetsel koçluk konusunun yanı sıra yönetsel koçluk becerileri konusuna da odaklanılmıştır. Bu doğrultuda tez çalışmasının amacı, Türk ve Şilili çalışanların yönetsel koçluğa ilişkin algılarının farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Tez çalışmasında ayrıca Türk ve Şilili çalışanların yönetsel koçluk becerilerine ilişkin algılalarının farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi de amaçlanmıştır. Gerçekleştirilen araştırma kapsamında Türkiye'den 100 ve Şili'den 100 olmak üzere toplamda 200 katılımcıya ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Türk ve Şilili katılımcıların yönetsel koçluk algılarının farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Benzer şekilde Türk ve Şilili katılımcıların yönetsel koçluk becerileri algılarının da farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the concept of coaching, a concept that is really important for today's organizations. From the different existent types of coaching, this thesis focused on managerial coaching. Managerial coaching is defined as undertaking the role of a manager as a coach towards his subordinates. The focus of this thesis is on the topic of managerial coaching as well as on the topic of managerial coaching skills. In this respect, the purpose of the thesis study is to examine whether Turkish and Chilean employees' perceptions of managerial coaching differ. In the thesis study, it is also aimed to examine whether Turkish and Chilean employees' perceptions of managerial coaching skills differ. In scope of research a total of 200 participants has been reached, 100 from Turkey, and 100 from Chile. As a result of the analyzes conducted, it was found that the managerial coaching perceptions of Turkish and Chilean participants did not differ. Similarly, it was determined that the Turkish and Turkish coaches and their perception did not differ.