The effect of explicit listening strategy instruction on Turkish EFL learners' listening anxiety and listening comprehension
Açık bir şekilde verilen dinleme stratejileri eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin yaşadığı dinleme kaygısı ve dinleme kavrayışları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 589410
  2. Yazar: NURİYE HİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BARDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu yarı deneysel çalışma, açık bir şekilde öğretilen dinleme stratejileri eğitiminin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen başlangıç düzeyindeki öğrencilerin dinleme kaygıları ve dinleme performansları üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Daha önce yapılmış çoğu çalışma çoğunlukla yabancı dil öğrenenler tarafından kullanılan stratejilerin neler olduğuna odaklanmıştır ancak çok az araştırma İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin dinleme stratejisi kullanımları, yaşadıkları dinleme kaygısı ve bunların sonucunda ortaya çıkan dinleme performansları arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Araştırmacı nitel ve nicel araştırma yöntemlerini içeren karma metot desenini kullanmıştır. çalışma 2017-2018 eğitim öğretim yılında Gaziantep'te bulunan bir vakıf üniversitesinde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kolayda örneklem yapılarak rastgele deney grubu ve kontrol grubu olarak atanan 40 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Key English Test (KET)'ten alınan dinleme sınavı ve Yabancı Dilde Dinleme Kaygısı Ölçeği (FLLAS) kullanılmıştır. Sonrasında, deney grubundaki öğrencilerle almış oldukları dinleme stratejileri eğitimiyle ilgili fikirlerini daha yakından görebilmek adına yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel sonuçları, açık bir şekilde verilen strateji eğitiminin deney grubundaki öğrencilerin dinleme performansları üzerinde olumlu bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Buna rağmen, deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin dinleme kaygısı düzeyleri arasında istatiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır. Araştırmanın nitel sonuçları öğrencilerin genel olarak strateji eğitimini etkili bulduklarını göstermiştir. Buna ek olarak, istatiksel olarak önemli olmasa da hedef grubu görüşmesine katılan öğrencilerin yapmış olduğu yorumlar öğrencilerin dinleme becerisiyle alakalı yaşamış oldukları kaygı düzeylerinde bir düşüş gözlemlediklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental design study investigated the effects of explicit strategy training on the elementary-level EFL learners' listening anxiety and listening comprehension performance. Most previous studies have mainly focused on identifying what strategies are used by language learners, but little research explored the relation between listening strategy use, listening anxiety and subsequent listening performance within Turkish EFL context. The researcher employed mixed methods research design containing both quantitative and qualitative methods. The study was conducted at a private university in Gaziantep in the 2017-2018 academic year. The participants were 40 university-level EFL learners, who were randomly assigned to experimental and control group by convenience sampling. In order to collect data, the listening comprehension section of Key English Test (KET) and the Foreign Language Listening Anxiety Scale (FLLAS) were utilized. Accordingly, a semi-structured interview was carried out to gain an in-depth insight into the perceptions of students in the experimental group with regard to the explicit strategy training they received. The data were analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0. The quantitative findings of the present study revealed that explicit strategy instruction had a positive effect on the listening comprehension performance of students in the experimental group. However, there was no statistically significant difference between the anxiety levels of experimental and control group. The qualitative findings showed that students, overall, found explicit strategy training effective. Furthermore, although not found to be statistically significant, the comments of the students in the focus group interview revealed that students observed a decrease in their anxiety levels regarding the listening skill.