Enhancing language teacher immunity during emergency remote teaching through coaching in the Turkish context
Türk İngilizce okutmanlarının acil uzaktan eğitim sırasında koçluk uygulamaları ile öğretmen bağışıklığının geliştirilmesi
  1. Tez No: 867418
  2. Yazar: SIDIKA GAYE ERKUNT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL TATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu keşif niteliğindeki vaka çalışması, acil uzaktan eğitim sürecinde, İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten dört okutmanın, öğretmen bağışıklığının, düşünmeye dayalı koçluk ve öğretimsel koçluk uygulamaları yoluyla araştırılmasını ve iyileştirilmesini hedeflemektedir. Bu bağlamda, yaşları 45 ile 57 arasında değişen dört tecrübeli Türk kadın okutmanın süreçteki deneyimleri, 11 hafta boyunca, üç yarı-yapılandırılmış mülakat ve sekiz koçluk oturumu ile irdelenmiştir. Koçluk çalışması öncesinde, okutmanlar, yaşadıkları sorunları motivasyon eksikliği, tükenmişlik, verimsizlik, öğrencilerin derse katılım eksikliği, müfredat ve ders materyallerinin çevrimiçi ders programı ile uyumsuzluğu olarak belirtmişlerdir. Koçluk oturumları, okutmanların mevcut durumlarının tespitine ve öğretmen bağışıklığının iyileştirilmesine odaklanmıştır. Öğretimsel koçluk uygulamasının, okutmanların mesleki sorunlarla başa çıkma becerilerini geliştirdiği ve öğretme verimliliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Düşünmeye dayalı koçluk uygulamasının ise okutmanların mesleki tutum, motivasyon, öz-yeterlik ve öğrenci ile çevrimiçi uyum sağlayabilme algısını geliştirdiği gözlemlenmiştir. Öğretimsel koçluk uygulaması, öğretmen bağışıklığının yarı uyumlu ya da uyumsuz olduğu, tükenmişlik, yetersizlik, motivasyon kaybının deneyimlendiği süreçte, iyileşmeyi destekleyici bir araç olarak bulgulanmıştır. Düşünmeye dayalı koçluk uygulaması, bu süreçte, katılımcıların uyumlu ve üretken bağışıklık oluşturmalarında etkin olmuştur. Okutmanlar, yargılayıcı tutumlarından arınmış, içsel motivasyon ve öz-yeterlik algısı geliştirmişlerdir. Çalışmanın sonunda, katılımcılar, öğretim yeterliliklerinde ve motivasyonlarında artış bildirmişlerdir. Bulguların, okutmanların acil uzaktan eğitim sürecinde içinde bulundukları kişiye özel bağlamda değerlendirilmesi gerekmektedir. Sadece bu bağlamda koçluk mesleki gelişimi destekleyen bir araç olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This exploratory case study aims to explore and enhance four English as a Foreign Language (EFL) instructors' teacher immunity (TI) through reflective coaching (RC) and instructional coaching (IC) during Emergency Remote Teaching (ERT). To this aim, this study investigated the experiences of four experienced female Turkish EFL Preparatory School instructors, aged 45 to 57 through instructional and reflective coaching for a duration of 11 weeks. The research design includes semi-structured interviews and eight RC and IC sessions. Before participating in the coaching sessions, the instructors reported demotivation, burnout, and inefficiency, aggravated by a lack of student participation and a mismatch between the curriculum, course materials, and the online schedule. The coaching sessions focused on the current state of the instructors and continued throughout the semester in order to enhance their TI. Findings indicate that IC enhanced the instructors' coping skills and teaching efficiency, while RC led to a moderate shift in professional attitudes, motivation, self-efficacy perceptions and online affectivity during the coaching process. IC emerged as a supportive tool in rebooting partial and maladaptive aspects of TI such as; burnout, inefficiency, and demotivation. RC helped the participants display productively adaptive immunity by avoiding judgmental attitude, developing intrinsic motivation and self-efficacy. Participants noted increased online teaching efficacy and motivation by the end of the study, although these accomplishments must be contextualized within their person-specific ERT context. The coaching process emerged as a supportive but limited tool for professional development.