Gönül Hanım romanında kelime grupları
Word groups in novel Gönül Hanım
- Tez No: 589413
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Belirli kurallarla yan yana gelerek dizilen yargısız dil birliklerine kelime grubu denir. İnsanların etkili ve canlı bir iletişim kurabilmeleri dilin kelimeleri aracılığıyla gerçekleşir. Tek kelimeyle anlatamadığımız durum ve olaylarda ise kelime gruplarını sıklıkla kullanırız. Kelime grupları, anlatımı güçlendiren anlamsal yoğunluğu bünyesinde barındıran zengin dil birimlerdir. Söz dizimi ve kelime grupları üzerine yapılan çalışmalar Türkçenin ifade gücünü göstermesi, yazarının dili ve üslubu hakkında birtakım çıkarımlara ulaştırması yönünden önemlidir. Bu dikkatle yazar, eser ve üslup bağlamında Ahmet Hikmet Müftüoğlu'nun Gönül Hanım romanı incelenerek kelime grupları bakımından dil hususiyetleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ahmet Hikmet Müftüoğlu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde kelime gruplarına, kelime grupları hakkında genel görüş ve düşüncelere, Türkiye Türkçesinde kelime gruplarının tasnifine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Gönül Hanım romanındaki kelime grupları tespit edilmiştir. Gönül Hanım romanında geçen kelime grupları sayfa ve satır numaraları ile birlikte belirtilmiştir. Bu çalışmanın amacı, kelime grupları ile Ahmet Hikmet Müftüoğlu'nun dili, üslubu üzerine yapılacak araştırma ve incelemelere katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Non-judgmental language troops that are arranged side by side with certain rules are called word groups. It is through the words of the language that people are able to communicate effectively and vividly. In situations and events that we cannot explain in a single word, we often use phrases. Word groups are rich language units that contain the semantic density that strengthens the expression. Studies on syntax and word groups are important in terms of showing the power of expression of Turkish language and making some inferences about the language and style of the author. In this context, in the context of authors, works and styles, Ahmet Hikmet Müftüoğlu's Gönül Hanım novel was examined and language characteristics were determined in terms of word groups. Our study consists of three main sections. In the first part, information about Ahmet Hikmet Müftüoğlu's life, literary personality and works are given. In the second part of the phrase, the general opinions and thoughts about groups of words, Turkey has been included in the classification groups of words in Turkish. In the third chapter, the word groups in Gönül Hanım novel were determined. In the novel of Gönül Hanım, word groups are mentioned along with page and line numbers. The aim of this study is to contribute to the researches and studies on word groups and language and style of Ahmet Hikmet Müftüoğlu.