The collapse of the grand narrative of history in Peter Ackroyd's novels
Peter Ackroyd'un romanlarında tarih büyük anlatısının yıkılması
  1. Tez No: 589414
  2. Yazar: DİLARA PARSLOW
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez postmodern romanda tarih büyük anlatısını inceleyip, Batı medeniyeti tarihi ve edebiyat tarihi anlatılarının hangi ideolojiler çerçevesinde meşrulaştırıldığını göstermeyi amaçlamaktadır. Peter Ackroyd'un Chatterton ve The Plato Papers adlı eserlerinde tarih Lyotard'ın büyük anlatı teorisi çerçevesinde incelenirken, tarihin nasıl kendini meşrulaştırdığnı da ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Tezin birinci bölümünde tarihin, insanoğlunun var olduğu zamandan itibaren insanlığın kazandığı başarıları, savaşları, yenilikleri ve buluşları tasvir ettiği bir anlatı olduğunu ve Aydınlanma Dönemi'nden itibaren empirik düşüncenin ortaya çıkmasıyla birlikte tarihin yeni bir boyut kazanarak bilimsel bir dal haline gelmesi anlatılmıştır. Teze bilimsel bir arka plan sağlaması açısından tezin ilk bölümünde tarihin Aydınlanma Dönemi'nin de savunduğu objektiflik ve evrensellik ilkelerini benimsemiş olduğu ve bununla birlikte tarih, insanlığın yaptığı bilimsel ve sosyal değişimleri ilerleyişçi bakış açısıyla anlatan bir söylem olduğu vurgulanmıştır. Fakat İkinci Dünya Savaşı'nın ortaya çıkmasıyla empirik düşüncenin ve rasyonalizmin insanlığı ileriye götürmediği anlaşılarak tarih anlatısının hegemonisini derinden sarsmıştır. 21.yy'da tarihin objektif ve evrensel bilgi sağlayan bir anlatı olması postmodern şüphecilikle son bulmuştur. Postmodern dönem Lyotard'ın öne sürdüğü meşruiyet krizini de açığa çıkarmıştır. Bu bağlamda tezin ikinci bölümünde Chatterton adlı roman tarih büyük anlatısının edebiyat tarihi alt başlığında postmodern şüphecilikle incelenmiştir. Postmodern roman, tarih anlatılarının kurgusallığına dikkat çekmek için gerçek ve kurgu arasındaki çizgiyi kaldırarak, tarih büyük anlatısını yıkmayı hedeflemektedir. Bu çerçevede Chatterton adlı romanda edebiyat tarihinde bilinmeyen sırlar ve olayları ortaya çıkararak edebiyat tarihinde yazarlara atfedilen hegemoniyi ortadan kaldırıp, edebiyat tarihinin değişkenliğini göstermeyi amaçlamaktadır. Üçüncü bölümünde ise The Plato Papers adlı roman, tarih meta anlatısını Batı Medeniyeti tarihi olarak ele alarak, medeniyetleşme çerçevesindeki anlatıları inceleyip onların kurgusallığını ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, postmodern romanda tarih büyük anlatısının içindeli farklı anlatıların hegemonisini yıkarak tarih boyunca susturulmuş ve ötekileştirilmiş kişi ve kavramların kendi tarihsel gerçekliğini yaratmalarına ortam sağladığını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, while demonstrating the analysis of the grand narrative of history in postmodern novel aims to portray through which ideologies the grand narrative of history legitimizes itself. While examining the the works of Peter Ackrody entitled as Chatterton and The Plato Papers within the frame of the grand narrative of history, this study aims to uncover how history had legitimized itself with. In the first chapter of this thesis, history has been depicted as a form of a narrative through which the stories of success, wars, discoveries, and innovations have been demonstrated and it has also been depicted that with the emergence of empirical thinking, history adapted a new scientific form. In order to provide a scientific background to the thesis in the first chapter, it has been emphasized that through supporting the tenets of the Enlightenment Period such as objectivity and universality, history have been a narrative that demonstrated the scientific and social transformations within the frame of a progressive discourse. However, through understanding that empirical thinking and rationalism could not provide an advancement to the humankind through the emergence of the Second World War, the hegemony of the grand narrative of history has been destructed. In twenty-first century, history's claim of being an objective and a universal body of knowledge have come to an halt. Postmodern era have also reflected the Lyotardian claim of“legitimation crisis”. In these terms, the grand narrative of history began to be examined with a postmodern skepticism. Within the frame of this, the second chapter of this thesis analyzes Chatterton within the frame of the validity of literary history. Through distorting the line between fact and fiction, postmodern novel aims to scrutinize the hegemony of the grand narrative of history. In this sense, by portraying the secrets and unknown events that took place in history, thr study of Chatterton aims to destabilize the hegemony attributed to authors and intends to show the fluidity of literary history. In the third chapter, through examining the grand narrative of history within the frame of history of Western civilization, the study of The Plato Papers analyzes discourses of civilization and portrays the constructedness of these narratives. Through destructing the hegemony of historical narratives within the grand narrative of history, this study aims to demonstrate that postmodern novel provides a place for the silenced and othered figures and lets them create their own version of historical reality.