Postmodernism and the theme of death: The research of subjectivity and fragmentation in postmodern poetry
Postmodernizm ve ölüm teması: Postmodern şiirde öznellik ve parçalılığın incelemesi
- Tez No: 841201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Büyük anlatıların çöküşü ve ikili karşıtlıların yapısöküme uğramasıyla ilerlemeci tarih anlayışı dönüşür. Artık tarih ve zaman başlangıç noktasından başlayıp düz bir çizgide ilerleyerek nihai sona ulaşan birer kavram olmaktan çıkar. Zaman döngüsel, göreceli ve hatta parçalı bir yapı olarak kabul edilir. Zamanın değişen bu yapısı başlangıç ve nihai son gibi sabit anlamların atfedilen hayat ve ölüm ikili karşıtlıklarının yapısını dönüştürür ve kavramlara atfedilen karşıt anlamları da birbirine yakınlaştırarak bulanıklaştırır. Zaman artık başlangıç anlamı atfedilen hayattan nihai son anlamı atfedilen ölüme ulaşan, yaşam ve ölüm kavramlarının birbirini takip ettiği düz bir çizgi değildir. Bu bağlamda, ikili karşıtlıklar yapısöküme uğradığı için yaşam ve ölüm kavramları birbirlerine karşıt kavramlar olarak ele alını karşıt anlam atfedilmez. Bunun sonucunda, ölüm artık nihai son olarak değil, zamanın döngüsel ve parçalı yapısını oluşturan kolajlardan birine dönüşür. Kısacası, ölüme nihai son anlamı atfeden ilerlemecilik, doğrusallık ve ilerlemeci tarih anlayışı gibi büyük anlatıların yıkılışıyla ölüm kavramı yapısöküme uğrar. Postmodernizm ve postmodern şiir bağlamındaysa, dönüşen yapısıyla birlikte ölüm gitgide öznelleşen bir kavram haline gelir. Ölüme nihai bir son anlamı atfeden zihniyeti devam ettiren modernist şiirin aksine postmodern şiir parçalı ve göreceli yapısı gereği gitgide ölüm temasını Yapısöküm, kolaj ve metinlerarasılık bağlamında öznel ve parçalı yaklaşımla ele alır. Her ne kadar postmodernizm akımının gelenek oluşturmadığı sadece modernite kavramını ve modernizm akımını eleştirmekten öteye gitmediği savunulsa da modernist ve postmodern şiirin ölüm temasına yaklaşımındaki farklılıkları“The Ship of Death,”“Funeral Blues”ve“Do not go gentle into that good night”modernist örnekleri ile“dying is fine) but Death,”“First Death in Nova Scotia,”“The Day Lady Died”ve“So Many Different Lengths of Time”gibi postmodern şiir örneklerinin de yardımıyla bunun aksini gösterir. Bu tez, modernite kavramından ayrıştığı modernizm akımından farklılaşsa da kopamadığı söylenen postmodernizm akımının yapısöküm, kolaj ve metinlerarasılıkla kendine özgü parçalılık, öznellik ve merkezisizlik bir oluşum olduğunu kanıtlamayı amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the collapse of grand narratives and the deconstruction of binary oppositions, progressive concept of history is transformed. Since then, history and time are no longer the linear concepts that being from the starting point and progress in a linear line and reach the ultimate end. Thus, the time concept is accepted as a cyclical, relative and even fragmented structure. This changing in the fixed and linear structure of time transforms the fixed structure of the binary oppositions between life and death along with the traditional meanings attributed as beginning and ultimate end. The deconstruction of the fixed line between them also blurs the opposing meanings attributed to the life and death concepts by bringing them closer to one another. Time is no longer a linear line in which the concepts of life and death follow one another, as the fixed“beginning and end”meanings attributed by the traditional binary oppositions. In this context, since the binary oppositions are deconstructed, the concepts of life and death are no longer considered as oppositions or attributed opposite meanings. As a result, the death concept is no longer the ultimate end, but one of the collages that constructs the cyclical, fluid, decentred, slippery and fragmented structure of time. In short, the concept of death is deconstructed with the collapse of grand narratives such as progressivism, linearity and progressive concept of history that attribute the“ultimate end”meaning to death. In the context of postmodernism and postmodern poetry, death becomes an increasingly subjective concept with its transforming structure. Contrary to modernist poetry, which maintains the mentality that attributes the“ultimate end”meaning to death, postmodern poetry, due to its fragmented and subjective structure, deals with the theme of death with its subjective and fragmented approach in the context of deconstruction, collage and intertextuality. Although it is argued that the postmodernism movement does not form a tradition and does not go beyond criticizing modernity and modernism, the differences in the approaches of modernist poetry and postmodern poetry to the death theme show the opposite with the help of modernist examples such as“The Ship of Death,”“Funeral Blues”and“Do not go gentle into that good night”as well as postmodern poetry examples such as“dying is fine) but Death,”“First Death in Nova Scotia,”“The Day Lady Died”and“So Many Different Lengths of Time.”With this comparison between modernist poetry and postmodern poetry examples, this thesis aims to prove that the postmodernism, which is said to differ from modernity but cannot go beyond being the continuation of modernism, creates a distinctive formation based on fragmentation, subjectivity and decentre with the help of deconstruction, collage and intertextuality.