Alt üriner sistem disfonksiyonu olan MS'li kadın hastalarda transkütanöz tibial sinir uyarısı ve pelvik taban kas egzersizi eğitiminin etkinliğinin değerlendirilmesi
The effectiveness of the use of transcutaneous posterior tibial nerve stimulation and pelvic floor muscle exercise with biofeedback in women with MS to treat lower urinary tract symptoms
- Tez No: 589446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA TÜLEK, DR. JALESH N. PANICKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Aşırı aktif mesane multipl sklerozlu (MS) hastalarda sık görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir sorundur. Bu sorunu kontrol altına almada etkisi gösterilmiş sınırlı sayıda yöntem bulunmaktadır. Çalışmamızda MS'li kadın hastalarda transkütanöz tibial sinir uyarısı (TTNS) ve biofeedback ile pelvik taban kas egzersizi (PTKE) yöntemlerinin aşırı aktif mesane semptomlarına etkisini değerlendirmek amaçlandı. Çalışma Eylül 2017- Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi MS ve Demiyelinizan Hastalıklar Birimi'nde gerçekleştirildi. Çalışmaya 55 hasta (TTNS=28, PTKE=27) dahil edildi. TTNS ve PTKE uygulamaları öncesi hastaların idrar sorunlarını değerlendirmek için post miksiyonel rezidü (PMR) miktarı, mesane günlüğü formu, Aşırı Aktif Mesane (AAM) Ölçeği ve Qualiveen-Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Hastalar yöntemleri altı hafta boyunca günde 30 dakika olacak şekilde uyguladı. Uygulama sonrası aynı testler kullanılarak hastalar tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Overactive bladder is a common problem in patients with multiple sclerosis (MS) and affects the quality of life. There are a limited number of methods that have been shown to influence this problem. We aimed to investigate the effect of transcutaneous tibial nerve stimulation (TTNS) and pelvic floor muscle training with biofeedback (PFMT) on OAB symptoms in MS patients. This study was conducted at the outpatient MS clinic in Istanbul University between September 2017 and March 2019. A total of 55 patients (TTNS=28, PFMT=27) were included. Before TTNS or PFMT, the post-voiding residue (PVR), bladder diary, Assessment of Overactive Bladder (OAB) Scale and Qualiveen-Quality of Life Scale were used to assess urinary complaints. Patients received 30 minutes of TTNS or PFMT on a daily basis for six weeks. Patients were reevaluated using the same tests after this period.