العلاقة بين الأخلاق والأحكام في القرآن الكريم سورة النور والأحزاب أنمودجاً
Kuran-Kerim'de ahkâm ahlak ilişkisi-Nûr ve Ahzâb suresi örneği
- Tez No: 589552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
“Kur'ân-ı Kerim'de Ahkâm Ahlak İlişkisi-Nûr ve Ahzap Sûresi Örneği”başlıklı bu tezi seçmemin sebebi, İslamî ilkelerin ahlak ilişkisi ve zina, hakaret vb. hükümlerin pek çok konu ile bağlantılı olmasından dolayıdır. Toplumlarda ahlaksızlıktan kaynaklı kötülükler yayılmaktadır. Tedavisi de Kur'an ve sünnete dönmekle olacaktır. Bu mütevazı araştırma, İslamın sevap ve günah konusuna bakışında ahlakın temel alındığını bir nebze olsun ortaya koyması açısından önemlidir. en-Nûr ve el-Ahzâb sureleri bireysel ve toplumsal eğitimin temelidir. Araştırmada öncelikle ahkama dair literatür hakkında bilgi verilmiş, en-Nûr ve el-Ahzâb sureleri genel içerikleri açısından tanıtılmış ve konuyla ilgili ayetlerin sebebi nüzulune değinilmiştir. Bu bağlamda zina, iftira, lian, zıhar işkence, affetme vb. konulara değinen en-Nûr ve el-Ahzâb sureleri ile ahlak arasındaki ilişki çalışmanın temel konusudur. Bu çalışmada ahlakın amacına uygun olan İslami hükümler ele alınmış; hükümlerin, ahlaki olgunluğu ne derece gerçekleştirebileceğine değinilmiştir. Zira ahlak en-Nûr ve el-Ahzâb sureleri örneğinde olduğu gibi bütün hükümlerde ve cezalarda İslamın birey ve toplum açısından merkeze aldığı bir ilkedir. Ahlak insanın dışa dönük en önemli unsurlarından biridir. İnsanlar kişinin inancını görmezler, onun yeri kalptir fakat ahlâkını görürler ve bununla muamele ederler.
Özet (Çeviri)
The title of the research is (The relationship between ethics and judgments in the Qur'an Surat al-Nur and parties) as Models that Islam has been linked to aspects of moral bond, ethics and judgments are often linked with each other, such as adultery, slander ... Etc., and optional for this title because of its importance The moral vices and ill-treatment have spread in our society, and there is no cure except by reference to the Qur'an and Sunnah. For this research, in the eyes of Islam, it has made it a reward and punishment in our religion and the hereafter. Vocabulary Then we dealt with the definition of Surat Al-Noor and the parties and the reason for their descent with a brief summary of their virtues, especially that the light of the light is the focus of the education of the individual and society and the education of the whole nation, and parties They have embarked on rules and provisions such as back and adoption.