العلاقة بين العشائر في جنوب الشام والدولة العثمانية 1876_1918م
Güney Şam'daki aşiretlerin Osmanlı Devleti ile ilişkileri (1876-1918 ms)
- Tez No: 897716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMAD ALI ALAHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırma, 1876-1918 yılları arasında Güney Şam aşiretleri ile Osmanlı Devleti arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Araştırmacı, başta o zamanlar Ürdün'ün doğusu, Filistin ve Havran bölgeleri tarafından temsil edilen Güney Şam bölgesinde yaşayan en önemli aşiretleri tanıtmak olmak üzere çeşitli hedeflere ulaşmaya çalışmıştır. Ayrıca, Sultan Abdülhamid döneminde ve sonrasında, 1918'de Birinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle Şam üzerindeki Osmanlı egemenliğinin sona ermesine kadar Güney Şam aşiretlerin Osmanlı devletine karşı tutumlarının izini sürmeyi ve Güney Şam aşiretlerinin o zamanki Osmanlılarla olan ilişkilerindeki iniş çıkışlarını, ardından İttihat ve Terakki'nin Osmanlı Devleti'nin yönetimini kontrol altına almalarını ve iktidarı ele geçirmelerini göstermeyi amaçlamıştır. Araştırmacı tezi önsöz, üç bölüm, giriş ve sonuca ayırmıştır. Birinci bölüm Güney Şam aşiretleri ile Osmanlı Devleti arasındaki ilişkiyi (1876-1908), ikinci bölüm ise İttihat ve Terakki darbesinin İkinci Abdülhamid üzerindeki etkisini ve Güney Şam aşiretleri ile ilişkilerini (1908-1914) ele almaktadır. Üçüncü bölüm, Güney Şam aşiretlerinin Büyük Arap ayaklanması (1914-1918) olayları karşısındaki tutumları başlığını taşımaktadır. Bu çalışmada, Güney Şam aşiretlerinin Osmanlı Devleti'ne karşı tutumlarının Sultan Abdülhamid döneminde yakınken, İttihat ve Terakki'nin keyfi politikaları sonucunda Güney Şam aşiretlerinin Şerif Hüseyin bin Ali etrafında toplanması sonucunda çatışmaya girmiştir. İlişkilerin karmaşıklığı Arap Ayaklanmasına ve Osmanlı'nın Güney Şam üzerindeki egemenliğinin sona ermesi gibi çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research talks about the relationship of the tribes of the south of the Levant with the Ottoman Empire in the period between 1876 and 1918 AD. The researcher sought to achieve several goals, the most prominent of which is introducing the predominant clans that lived in the region of the south of the Levant, represented at that time by the regions of eastern Jordan, Palestine, and the Hauran, The researcher also aimed at tracing the position of the tribes of the south of the Levant towards the Ottoman Empire during the period of the rule of Sultan Abdul Hamid II and beyond until the end of the Ottoman Republic's sovereignty over the Levant with the end World War I 1918 AD. Another goal of the research is aiming to explain the fluctuations of the tribes of the southern Levant in their relationship with the Ottomans at that time, and the subsequent control of the Unionists over the administration of the Ottoman state and their tyranny of political power, The researcher divided the thesis into a preface, three chapters, an introduction and conclusion. In the first chapter, the research discussed the relationship between the tribes of the Southern Levant and the Ottoman Empire (1876-1908 AD, The second chapter is entitled“ The impact of the Unionists' coup on Caliph Abdul Hamid II and their relationship with the tribes of the southern Levant (1908-1914 AD)”.The third chapter is entitled " The positions of the tribes of the southern Levant regarding the events of the Great Arab Revolt (1914-1918 AD, This study concluded with many results, the most prominent of which is the change in the position of the tribes of the southern Levant towards the Ottoman Empire, from harmony during the period of Sultan Abdul Hamid II to conflict during the period of the Unionists as a result of their arbitrary policy. This led to the complexity of the relationship and the convergence of the tribes of the southern Levant around Al-Sharif Hussein Bin Ali, the beginning of the Arab Revolt, and the end of Ottoman sovereignty over the southern Levant.