Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri ile kamu üniversite hastanelerinin finansal oranlarının karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of the financial ratios of Ministry of Health training and research hospitals and public university hospitals
  1. Tez No: 589562
  2. Yazar: OSMAN EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sağlık Bakanlığına bağlı genel eğitim ve araştırma hastaneleri ile kamu üniversite hastanelerinin 2013-2017 yılları arasındaki bilanço ve gelir tablolarını kullanarak, hastanelerin finansal oranlarının belirlenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmanın evrenini, Sağlık Bakanlığı Tek Düzen Muhasebe Sistemine (TDMS) kayıtlı A-I grubu 59 eğitim ve araştırma hastanesi ile Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü Döner Sermaye Mali Yönetim Sistemine (DMİS) kayıtlı 43 kamu üniversite hastanesinin 2013-2017 yılları döner sermaye bilanço ve gelir tabloları oluşturmaktadır. Bu çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş verilerin tamamı elde edilmiş ve kullanılmıştır. Çalışma verileri oran analizi yöntemi ile likidite, finansal yapı, faaliyet, karlılık oranları olmak üzere dört başlık altında Microsoft Excel programında hesaplanarak analiz edilmiştir. Hastanelerin finansal oranları SPSS 20.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify and compare the financial ratios of the hospitals using the balance sheets and income tables of Ministry of Health training and research hospitals and public university hospitals between 2013-2017. The universe of the study consisted of A-I group 59 training and research hospitals registered with Ministry of Health Turkish Uniform Accounting System and 43 public university hospitals registered with Ministry of Treasury and Finance Directorate General of Public Accounts Revolving Fund Financial Management System. In this study, the sample was not selected, and all data were obtained and used. The data of the study were calculated in Microsoft Excel program and analyzed by ratio analysis method under the four headings: liquidity ratios, capital structure ratios, activity ratios and profitability ratios. Financial ratios of the hospitals were evaluated using SPSS 20.0 program. Mann-Whitney U test was used for statistical analysis of the data. The p-value of