Hematoloji hastalarında psikolojik sağlamlık ve etkileyen faktörler
Psychological resilience in hematology patients and affecting factors
- Tez No: 589599
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hematoloji, Hemşirelik, Psikiyatri, Hematology, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Zor koşulların üstesinden başarıyla gelebilme ve uyum sağlayabilme yeteneği olarak tanımlanan psikolojik sağlamlık, psikolojik hastalıklar açısından koruyucu bir faktör olarak da görülmektedir. Hematolojik kanserler genel olarak akut başlangıçlı olması ve hızlı bir şekilde tedaviye başlanması gerekliliği sebebi ile bireyler için zorlu koşullar oluşturmakta ve risk faktörü olmaktadır. Bu çalışma hematolojik kanser tanısı almış hastaların psikolojik sağlamlık durumları ve bu durumu etkileyen faktörleri saptamak amacıyla planlanmış tanımlayıcı ilişki arayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinin hematoloji birimine 1 yıl içerisinde başvuran 245 hasta oluştururken, örneklemini 101 hasta oluşturmuştur. Kriterleri sağlayan hastalara“Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyo-demografik form”uygulanmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgular incelendiğinde hastaların psikolojik sağlamlık düzeyinin 132,38±20,74 olduğu; yaş, cinsiyet, medeni durum, ekonomik durum ve hastalığa ilişkin faktörler gibi değişkenlerin psikolojik sağlamlık düzeyini etkilemediği belirlenmiştir (p>0,05). Araştırmaya katılan hastaların psikolojik sağlamlık düzeyi ile çocuk sayısı ve gelecek ile ilgili düşünceleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Psychological resilience, which is defined as the ability to successfully over come and adapt to difficult conditions, is also seen as a protective factor in terms of psychological diseases. Hematologic cancers are challenging conditions and risk factors for individuals because of the acute on set and the need for rapid treatment. This study is a descriptive relationship seeker to investigate the psychological stability of the patients diagnosed with hematological cancer and the factors affecting this condition. The population of the study consisted of 245 patients who applied to the hematology unit of a university hospital within a year and the sample consisted of 101 patients. Sociodemographic form and Psychological Endurance Scale for Adults prepared by there searcher were administered to the patients who met the criteria. As a result, when the findings were examined, it was found that the psychological resilience level of the patients was 132.38 ± 20.74; age, gender, marital status, economic status and diseaserelated factors did not affect the level of psychological resilience (p>0.05). A statistically significant difference was found between the level of psychological resilience and the number of children and their thoughts about the future.