Klasik ve bilgisayar destekli antrenmanın eğitilebilir zihinsel engelli çocukların temel hareket ve motor beceriler üzerine etkisi
The effect of classical and computer assisted education on the basic movement skills of trainable mentally handicapped children
  1. Tez No: 589617
  2. Yazar: ERKAN GÜLGÖSTEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Öğrenme güçlüğü ve sosyal uyumsuzluk sebebiyle içine kapanan ve hareketsiz yaşam tarzına yönelen engelli çocuğun yaşam kalitesi düşmektedir. Bu çalışma, klasik eğitim (KE) ve bilgisayar destekli eğitimin (BDE) eğitilebilir zihinsel engelli çocukların yer değiştirme ve obje kontrol becerilerilerini kapsayan temel hareket ve motor becerilerilere etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma 60 erkek, 19 kız olmak üzere 79 öğrenciden oluşturulmuştur. KE ve KE+BDE gruplarına 10 hafta süreyle haftada üç gün (Pazartesi, Salı, Çarşamba ) ve günde bir saatlik çalışma yaptırılmıştır. Çalışmalar sonunda Ulrich'in büyük motor becerileri testleri uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermemesi sebebiyle gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis ve her grubun ön ile son test ölçümleri arasındaki farkı belirlemek içinde Wilcoxon testi kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulgularına göre ön test sırasında erkek ve kız engellilerde KE, KE+BDE ve K grupları arasında fiziksel özellikler bakımından anlamlı farklılık yokken erkeklerde yer değiştirme ve obje kontrolü becerilerinde ayak ile şut atma değerlerinde farklılık olduğu belirlenmiştir. Kızlarda yer değiştirme ve obje kontrolü becerileri ön testte gruplar arasında fark görülmemiştir. Son test sırasında kızlarda KE, KE+BDE ve K grubu arasında çift el sopa ile topa vuruş becerisi dışında diğer değişkenlerde farklılıklar anlamlı düzeydedir. Erkeklerde KE grubunun boy uzunluğu, KE+BDE grubunun boy uzunluğu ve vücut ağırlığı ve K grubunun sadece boy uzunluğu değişkenleri 10 haftalık eğitimden sonra anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Kızlarda KE grubunun boy uzunluğu, K grubunun da tüm fiziksel özellikleri ön testen son testte kadar geçen sürede anlamlı düzeyde değişmektedir. Son test sırasında erkek engellilerde KE grubunun sekme becerisi hariç diğer tüm değişkenlerde anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. KE+BDE grubunun tüm değişkenlerinde ve K grubunun sadece yakalama değerinde anlamlı seviyede değişim gözlenmiştir. Kızlarda KE grubunun yana kayma ve temel yüksek atış, KE+BDE grubunun tüm yer değiştirme ve obje kontrol becerilerin 10 haftalık eğitimden sonra istatistiksel olarak anlamlı değişim varken K grubunun yer değiştirme ve obje kontrol becerilerinde iki test arasında geçen sürede anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Sonuç olarak, temel hareket eğitiminin eğitilebilir zihinsel engelli çocukların fiziksel özellikleri ile yer değiştirme ve obje kontrol becerilerine geliştirmede etkin olduğu, KE+BDE yaklaşımının KE' den daha etkin olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The quality of life of the disabled child decreases due to his or her learning disability and social incompatibility and sedentary lifestyle. This study aims to investigate the effect of classical and computer assisted fundamental movement education on physical characteristics, locomotor and object control skills of educable mentally retarded children. A total of 79 mildly handicapped children including 60 boys and 19 girls, participated in this study. Participants were divided into three groups; classical education (CE), classical education + computer asissted (CE + CA) and control (C) groups. CE and CE + CA education groups were given three hours a week and one hour a day for 10 weeks. During the pretest and at posttest, Ulrich's gross motor skills tests were applied. Since the data were not normally distributed, Kruskal Wallis were performed for three groups comparisons while Wilcoxon test were used to determine the difference between the pre- and post-test measurements of each group. The findings of this study showed that there was no significant difference in physical characteristics among CE, CE + CA and C groups in the male and female disabled during the pre-test, whereas there was a difference in the displacement and object control skills of boys with kicking the ball. Girls' locomotor and object control skills did not differentiated among the groups in the pre-test. In the post test, there was no significant difference in physical characteristics between CE, CE + CA and C groups in both boys and girls. During the posttest, all variables differentiated statistically in terms of their ability to locomotor and object control among the CE, CE + CA and C groups in the male handicapped children. On the other hand, in girls there were no significant differences in CE, CE + CA and C groups in terms of two-hand strike, while the differences in other variables were significant. The body height of the group CE, body height and weight of the CE + CA group, and only the body height of the group C differentiated significantly after 10 weeks of training. The body height of the group CE, only of the group CE + CA and all physical characteristics of the group C Varied significantly from pre-test to post-test. While there was no difference in the hopping ability of the CE group only in boys, a significant change was observed in all variables of the CE + CA group and only the catching value of the group C. While there was a statistically significant change in the side gallop and throw skills in CE, displacement and object control skills in CE + CA group after 10 weeks of education, there was no significant difference in C group's displacement and object control skills between the two tests. As a result, it can be concluded that fundamental movement education is effective in improving the physical characteristics, locomotor and object control skills educable mentally retarded children and that CE + CA training is more effective than CE.