Para politikası araçlarının ekonomi üzerindeki rolü ve Türkiye uygulaması
The role of monetary policy instruments on economyapplication and Turkey
- Tez No: 589616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CESUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın ortaya çıkarılmasındaki temel amaç, para politikası araçlarının Türkiye'de uygulanan ekonomi politikaları içerisindeki önemini, değişim ve gelişim sürecini ele almaktadır. Küreselleşmenin finansal piyasalar üzerinde yarattığı etki, ulusal para politikalarında yeni düzenleme yapılma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Türkiye'de de bu gelişmeler ışığında para politikalarında önemli düzenlemeler yapılması zorunluluğu ortaya çıkmış ve yapılan düzenlemeler ile finansal sistemin sağlıklı bir yapıya kavuşması sağlanmıştır. Bu noktada TCMB öncelikli hedef olarak fiyat istikrarını sağlamayı belirlemiştir. Yaşanan Küresel Finansal Kriz sonrasında TCMB 2010 yılında fiyat istikrarının yanı sıra finansal istikrarı da sağlamayı hedef olarak belirlemiştir. TCMB bunun sonucu olarak Faiz Koridoru ve Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM) adı verilen iki yeni politika aracını geliştirip uygulamaya koymuştur. Küresel ekonomik gelişmelere paralel olarak ROM'u etkin bir şekilde kullanan TCMB rezervlerini makul seviyelerde tutmuştur. Geliştirilen yeni para politikası araçlarının da yardımı ile uygulanan para politikalarının esnekliği arttırılmış, böylelikle küresel finansal şoklar karşısında kırılganlığı da azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason of revealing this study is to deal with the importance, development and change of monetary policy tools in the economic policy which is practised in Turkey. The influence which the globalisation has on the financial markets, has brought out the obligation of new regulations on monetary policies. In parallel with these developments, Turkey has had to make necessary changes in monetary policies and consequently, the financial system has regained its health. At this point, TCMB firstly defined the price stability as a priority target. After the Global Financial Crisis, TCMB has also tried to create the financial stability as a target. So, TCMB has developed and put the two new policy tools , which are named as Interest Corridor and Reserve Option Mechanism , into practice. TCMB which has been using the ROM effectively, has kept its reserves at reasonable level in paralel with global economic developments. With the help of newly developed monetary policy tools, flexibility of monetary policies have been increased and thus, their fragility has been decreased against global financial shocks.