Yakut yazar Nikolay Luginov ve hikayeleri
Yakut author Nikolay Luginov and his stories
- Tez No: 589644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUVAFFAK DURANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
1970 sonrasında yazmaya başladığı ilk hikayeleri ile edebiyat dünyasına adım atan Nikolay Luginov, Saha (Yakut) edebiyatının önde gelen temsilcilerinden birisidir. Nikolay Luginov'un hikayeleri üzerinde ayrıntılı bir çalışma yapmak ve yazarın modern Yakut edebiyatındaki yerini ortaya koymak amacıyla yapılan bu tezde hikayeler üzerinde metin merkezli bir inceleme yapılmıştır. Tezimizin“Giriş”bölümünde, tezin amacı, araştırma yöntemleri ile Saha (Yakut) Türkleri ve Saha (Yakut) edebiyatının gelişim süreçleri hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Nikolay Luginov'un hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. Bu bölümde Nikolay Luginov'un, hikayeden roman türüne geçiş sürecine ve yazarın son çalışmalarına değinilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, Nikolay Luginov'un üç hikayesi tahlil edilmiş, hikaye tahlillerinde önce olay örgüsü, ardından özet, şahıs kadrosu, zaman ve mekan incelemesi yapılmıştır. Ayrıca hikayelerde yer alan mitolojik ve geleneksel unsurlar ele alınmıştır.“Sonuç”bölümünde ise Nikolay Luginov'un edebi kişiliği ve eserleri üzerinde yapılan incelemenin sonuçları, yazarın dünya görüşü çercevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the leading representatives of Saha (Yakut) literature Nikolay Luginov involved into the literary word with his first storieswhich he started to write after 1970. In order to present a detailed study on the stories of Nikolay Luginov and to reveal the place of the author in Saha (Yakut) literatur, the stories of Luginov was examined with a text-cnetered approach. General information about Yakut Turks and development processes of Yakut literature and aim of the thesis, research methods are given in the“Introduction”section of the thesis. In the first chapter, Nikolay Luginov's life, literary identity and his Works were discussed. In the section,Nikolay Luginov's literary transition process from story to lovel and the aothor's recent works were eveluated. Three storiew of Nikolay Luginov were analyzed in the second part of the study. First the plot then the summary, charecters, time and space were examined in the story analysis. Moreover, the mythological and traditional elements in the stories were discussed. The results of the study into the literary identiy and Works of Nikolay Luginov were presented within the framework of the auuthor's word view in the conclusion section.