Yeşilçam Sokağı'na ne oldu?
What happened to Yeşilçam Street?
- Tez No: 822535
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yer Beyoğlu. Görüntü Yönetmeni Çetin Tunca Yeşilçam Sokağına doğru ilerlemektedir. Sokağın tabelası görülür. İşte Yeşilçam Sokağı: adını bir dönem sinemamıza veren ve Türk sinemasının altın çağını yaşadığı bir zamana ev sahipliği yapmış olan mekân. Çetin Tunca ve Araştırmacı Yazar Alican Sekmeç, sokakta bulunmuş film şirketlerinin yerlerini gösterir. Pesen Film, Yakut Film, Halk Film, Duru Film, And Film ve diğerleri. Şimdi artık film şirketlerinden geriye bir iz kalmamıştır. Sokağı yeni yapılar sarmış ya da Pesen Film binasına olduğu gibi yapılar çürümeye terk edilmiştir. Bu çalışmada Yeşilçam Sokağını saran film şirketlerinden, figüranların iş bekledikleri kahvehanelere kadar sokağı oluşturan dinamikler, dönemin tanıklarının anlatımıyla belgelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The location is Beyoğlu. Cinematographer Çetin Tunca is heading towards Yeşilçam Street. The sign of the street is visible. Here is Yeşilçam Street, a place that once gave its name to our cinema and hosted the golden age of Turkish cinema. Çetin Tunca and researcher writer Alican Sekmeç point out the locations of film companies found on the street. Pesen Film, Yakut Film, Halk Film, Duru Film, And Film, and others. Now, there is no mark left of the film companies. The street is surrounded by new structures, or, like the building of Pesen Film, the structures have been left to decay. In this study, the dynamics that constitute the street, from the film companies that used to occupy it to the coffeehouses where figurants awaited job opportunities, have been documented through the testimonies of witnesses from that era.