Feminist güvenlik teorileri ve yapısal şiddet: Türkiye'de kadın güvenliğine eleştirel bir bakış
Feminist security theories and structural violance: A critical analysis on woman security in Turkey
  1. Tez No: 589650
  2. Yazar: HÜSNA NUR KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARPER AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Feminist bakış açısına sahip çalışmacılar Uluslararası İlişkiler disiplininde olduğu gibi güvenlik alanında da kadının temsil edilmediğini, alana hakim olan ataerkil bakış açısının kadını alan dışına ittiğini ifade etmektedirler. Güvenlik ise, bir ülke barış halindeyken bile sağlanması gereken bir ihtiyaçtır. Barış koşullarında ise güvenlik kavramı çok farklı anlamlar ifade etmektedir. Galtung, yapmış olduğu çalışma ile alana pozitif barış kavramını kazandırmış ve pozitif barışın şiddetten arınmış bir toplumda var olabileceğini ifade etmiştir. Pozitif barış ise içerisinde kültürel şiddeti de barındıran yapısal şiddetin ortadan kalkması ile sağlanabilmektedir. Barış halindeki bir devlet içerisinde kadının güvenliği, pozitif barış ortamının sağlanması ile mümkün olmaktadır. Bu tezde, örnek olarak Türkiye'nin ulusal güvenlik politikaları, resmi güvenlik belgeleri olan Milli Güvenlik Siyaset Belgeleri üzerinden değerlendirilecektir. Belgeler feminist bakış açısı ile incelenecektir. İncelemeler sonucunda Türkiye'de kadının güvenliğinden yola çıkılarak pozitif barış ortamının var olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılacak, pozitif barış ortamının olmadığı sonucuna ulaşılması durumunda öneriler getirilecektir.
Özet (Çeviri)
Feminist viewers say that women are not represented in the field of security, as in the discipline of International Relations, and that the patriarchal perspective that dominates the field pushes the woman out of the field. Security, on the other hand, is a need that must be met even when a country is at peace. In peace conditions, the concept of security has very different meanings. Galtung gave the concept of positive peace to the field and stated that positive peace can exist in a non-violent society. Positive peace can be achieved by eliminating structural violence which includes cultural violence. The security of women in a peaceful state is only possible through the establishment of a positive peace environment. In this thesis, as an example, Turkey's security policies, will be judged on National Security Policy documents that are the official security documents of Turkey. Documents will be examined from a feminist perspective. As a result of studies, it will be tried to reveal whetherthere is positive peace in Turkey or not starting from the woman's safety, if it is concluded that there is no positive peace environment, recommendations will be introduced.