Ulvi Cemal Erkin'in hayatı, Beş Damla ve Duyuşlar adlı eserlerinin incelenmesi
Ulvi Cemal Erkin's life, analysis of Five Drops and Feelings
  1. Tez No: 589649
  2. Yazar: ÖZHAN GAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. SİBEL ATAL DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Cumhuriyet'in ilanıyla birlikte ülkemizde kültür ve sanat alanlarında yapılan köklü reformlar, müzik sanatını da etkilemiştir. Çağdaş müziğin gelişmesi ve yaygınlaşması için uğraş veren birinci kuşak bestecilerimizden biri Ulvi Cemal Erkin'dir. Ulusal geleneklerimizdeki müzik birikimini Klasik Batı formuyla birleştirerek kendi otantik müzikal dilini oluşturan Erkin, özellikle piyano repertuvarında önemli bir yere sahiptir. Bu araştırma bestecinin solo piyano için bestelemiş olduğu Beş Damla (1931) ve Duyuşlar (1937) eserlerinin armonik, melodik, dokusal ve formal açıdan incelenmesini kapsamaktadır. Araştırmanın ilk bölümü, Ulvi Cemal Erkin'in hayatındaki müzikal dönemlere değinerek bir biyografi sunmakta, ve o dönemlerde yazdığı eserlerine değinmektedir. Ayrıca eserlerin kronolojik sıralaması ve ardından bestecinin müzikal stili iki ayrı alt konu başlığıyla (Ulusalcılık ve İzlenimcilik) incelenmektedir. İkinci bölümde bestecinin solo piyano için yazdığı“Beş Damla”parçalarının; üçüncü bölümde ise yine solo piyano için“Duyuşlar”eserinin tüm bölümlerinin detaylı analizleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Following the foundation of the Turkish Republic, music was affected by reforms that were made in the fields of art and culture. Ulvi Cemal Erkin is one of the first generation of composers of the Republic, who endeavoured to improve and extend Turkish Modern Music. Through combining traditional components with Classical Western forms, Erkin created an authentic musical language. Erkin's pieces also have an important role in piano repertoire. This research provides harmonic, melodic, textural and formal analysis of his solo piano pieces entitled“Beş Damla”(1931) and“Duyuşlar”(1937). The first chapter supplies a brief biography of Ulvi Cemal Erkin with the purpose of placing his compositions in historical perspective. A chronogical list of his works and also his musical language are discussed under two subtopics: Nationalism and Impressionism. The second chapter includes an analysis of“Beş Damla”(Five Drops), and the third chapter has a deep analysis of all the movements of“Duyuşlar”(Impressions).