Developing listening comprehension skill through metacognitive strategy training in a tablet-assisted learning environment
Tablet destekli eğitim ortamında üstbilişsel strateji eğitimi yoluyla dinleme becerisinin geliştirilmesi
- Tez No: 589690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, üstbilişsel strateji eğitimi yoluyla tablet destekli eğitim ortamında İngilizceyi ikinci dil olarak öğrenen öğrencilerin dinleme becerilerinin ve üstbilişsel farkındalıklarının geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 2018-2019 eğitim öğretim yılında Atılım Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümünde eğitim gören 35 öğrenci yer almıştır. Çalışmada deney ve kontrol grupları rastgele oluşturulmuş ve nicel veri toplama araçları kullanılmıştır. Beş hafta süren üstbilişsel strateji eğitimi boyunca, deney grubundaki 18 öğrenci dinleme stratejileri hakkında bilgilendirilmiş ve bu amaçla hazırlanmış dinleme materyalleri kullanılarak öğrencilerin bu stratejileri farkında olarak kullanmaları amaçlanmıştır. Kontrol grubundaki 17 öğrenci ise, aynı dinleme materyallerini aynı sürede ancak stratejiler hakkında bilgilendirilmeden dinlemişlerdir. Veri toplama aracı olarak uzman görüşü alınarak hazırlanan dinlediğini anlama ön ve son testi kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin üstbilişsel farkındalıklarını belirlemek amacıyla Üstbilişsel Farkındalık Dinleme Anketi (Metacognitive Awareness Listening Questionnaire, MALQ), ön ve son test olarak kullanılmıştır. Dinlediğini anlama ve ön ve son testinden ve Üstbilişsel Farkındalık Dinleme Anketi ön ve son testinden elde edilen veriler SPSS programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin dinleme becerileri ve üstbilişsel farkındalık geliştirmeleri konusunda strateji eğitiminin kayda değer bir etki sağladığı görülmüştür. Çalışma, üstbilişsel strateji eğitiminin öğrencilerin dinleme becerisine katkı sağlayabileceğini ve üstbilişsel farkındalıklarını arttırabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop listening skills and metacognitive awareness of students learning English as a second language through metacognitive strategy training in tablet-assisted learning environment. The study included 35 students studying at Atılım University School of Foreign Languages, Department of Basic English in 2018-2019 academic year. The experimental and control groups were randomly generated and quantitative data collection tools were used. During the five-week metacognitive strategy training, 18 students in the experimental group were informed about the listening strategies and it was aimed to make the students aware of these strategies by using listening materials prepared for this purpose. In the control group, 17 students were provided with the same listening materials at the same time but they were not informed about the strategies. Listening comprehension pre and post-tests which were prepared via expert opinion were used as the data collection tools. In addition, Metacognitive Awareness Listening Questionnaire (MALQ) was used as a pre and post test to determine students' metacognitive awareness. The data obtained from listening comprehension and pre and post tests and Metacognitive Awareness Listening Questionnaire were analyzed through SPSS program. As a result of the data analysis, it was found that strategy training had a significant effect on students' listening skills and metacognitive awareness development. The study showed that metacognitive strategy training can contribute to students' listening skills and increase their metacognitive awareness.