Çalışan motivasyonunu artırma araçlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri: Gıda sektöründe bir alan araştırması
The effects of employess to increase employee motivation on organizational commitment: A field research in the food sector
- Tez No: 589689
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Çalışanların örgüt ile özdeşleşme derecesi ve örgütün performans düzeyini arttırmayı sağlayan örgütsel bağlılık, son yıllarda oldukça önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Çalışan davranışlarını inceleme ve onların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik fayda sağlayan motivasyon, modern örgütlerin dikkate aldığı bir diğer önemli konudur.Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların motivasyonlarını artırmada kullanılan araçların örgütsel bağlılık boyutlarını etkileyip etkilemediğini ayrıntılı biçimde incelemektir. Bu amaçla, gıda sektöründe bir alan araştırması yapılmıştır. Farklı demografik özellikleri bulunan bireylerin hangi motivasyon araçları ile örgüte bağlandıklarına yönelik tutumları sorgulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında, sadece erkek çalışanların dahil edildiği analiz sonuçlarına göre, çalışanların motivasyonlarını artırmada kullanılan araçlardan psiko-sosyal araçların duygusal ve normatif bağlılığı, ekonomik araçların ise devam bağlılığını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Fakat analize kadın çalışanlar da dahil olduğunda, psiko-sosyal motivasyon araçların normatif bağlılık üzerinde, örgütsel ve yönetsel araçların devam bağlılığı üzerinde etki gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The degree of identification of employees with the organization and the organizational commitment that enables the organization to increase the level of performance has become an important issue in recent years. Motivation to examine employee behaviors and meet their needs is another important issue that modern organizations consider. The main purpose of this study is to examine in detail whether the tools used to increase employee motivation affect organizational commitment dimensions. For this purpose, a field research was conducted in the food sector. The attitudes of individuals with different demographic characteristics to which motivation tools are connected to the organization were questioned. When the results of the study are analyzed, it is concluded that psycho-social tools, which are used to increase the motivation of the employees, affect the emotional and normative commitment and the continuity commitment of the economic tools according to the results of the analysis which includes only male employees. However, when women workers were included in the analysis, it was found that psycho-social motivation tools had an effect on normative commitment and continuity of organizational and managerial tools.