The determinants of fintech emergence: A cross country study
Fintech girişimciliğinin gelişmesine etki eden faktörler: Çapraz ülke çalışması
- Tez No: 589697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Finansal Teknoloji (Fintech) girişimciliği ülkeler arasında yıllar boyunca farklılık göstermektedir. Bu tez, son on yılda ortaya çıkan Fintech girişimciliğinin belirleyicilerini araştırmaktadır. Bu çerçevede, olası belirleyicilerin etkilerini göstermek için, girişimcilik teorisinde tarihsel olarak bağlantılı üç modelden yararlanılmıştır. İlk model, Fintech girişimcilik düzeyinin ekonomik gelişim ile ilgili olduğunu savunur. Ampirik çalışmada iki değişken arasındaki pozitif ilişki gözlenmiştir. İkinci model, teknolojik gelişmenin rejim değiştirici etkiler ortaya çıkartarak girişimciliğe müsade edeceğini savunmaktadır. Bu çalışma, cep telefonu kullanımının yaygınlığındaki artışın Fintech girişilerince sağlanan alternatif finansal hizmetlere olan talebi artırarak Fintech girişimciliğini motive ettiğini göstermektedir. Üçüncü model, Verheul ve arkadaşlarının (2002) arz ve talep çerçevesinde farklı disiplinlerin yaklaşımlarını birleştirdiği girişimciliğin belirleyiciğini açıklayan Eklektik Girişimcilik Teorisinden esinlenmiştir. Bu çerçevede bu tezde önerilen eklektik modelde kullanılan arz ve talep faktörleri Fintech ile ilgili niteleyici akademik araştırmalar ve uygulama raporlarından derlenmiştir. Bu tez, Fintech girişimciliği üzerinde yüksek ekonomik gelişim düzeyi, cep telefonu aboneliği yaygınlığı, mevcut geleneksel finansal hizmetlerin varlığı, girişim sermayesinin varlığı, destekleyici STEM eğitimi, ve işletme dostu ortamlar gibi devlet müdahalelerinin olumlu etkisini gösterirken gelişmiş marketlerde geleneksel hizmetlerin erişilebilirliğinden olumsuz etkilendiğini göstermektedir. Sonuç olarak, Fintech girişimciliğindeki mevcut nitel araştırma sonuçlarına paralel olan bulguları ile birlikte bu tez girişimcilik teorisinin temel prensiplerinin bu alana uygulanabilir olduğunu göstererek literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The emergence of Financial Technology (Fintech) entrepreneurship differs across countries over the years. This thesis explores the determinants of Fintech entrepreneurship that emerged in the last decade. To illustrate the effects of possible determinants three historically connected model in Entrepreneurship theory is used. The first model relates the level of Fintech entrepreneurship to economic development level where the relationship found to be positive. The second model argues that a regime switching effect occurs due to technological development. Consequently, the widespread usage of mobile phone has created a demand increase in alternative financial services products and hence motivates the talented individuals to establish Fintech startups. The third model is inspired from Verheul et al's Eclectic Theory of Entrepreneurship (2002) which explains determinants of Entrepreneurship by combining different disciplinary approaches based on a supply and demand framework. Analogously, the supply and demand factors used in the eclectic model proposed in this thesis compiled from qualitative academic researches and practitioner reports about Fintech. This thesis shows that while Fintech entrepreneurship positively influenced by high economic development level, mobile phone subscription, available traditional financial services, and government interventions such as availability of Venture Capital, supportive STEM education, and business friendly environment, it negatively affected by the affordable traditional financial services in developed countries. In conclusion, along with its parallel findings to existing qualitative studies on Fintech, this thesis is contributing to the entrepreneurship literature by providing evidence that the main principles of entrepreneurship theory are applicable to this particular field.