Fen bilimleri öğretmenlerinin fen okuryazarlığı ve özyeterlik algılarının karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative analysis of science teachers' science literacy and self efficacy beliefs
  1. Tez No: 589706
  2. Yazar: AYÇA YAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin fen okuryazarlık düzeyleri ve fen okuryazarlığına ilişkin özyeterlik algı düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmada, öğretmenlerin var olan fen okuryazarlık seviyeleri tespit edileceğinden Tarama Modeli kullanılmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında Ankara ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan 133 fen bilimleri öğretmeni ile yapılmıştır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak,“Fen ve Teknoloji Okuryazarlığına İlişkin Özyeterlik Algısı Ölçeği”,“Temel Fen ve Teknoloji Okuryazarlık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde istatistik paket programından yararlanılmıştır. Fen okuryazarlığı test puanları ile özyeterlik algıları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur (r = 0,116). Ancak bulunan bu ilişki anlamlı değildir (p>,05).Ayrıca kişisel bilgi formundan fen bilimleri öğretmenlerinin cinsiyet, eğitim düzeyi, mezun olunan bölüm, hizmet süresi, bilimsel dergi takibi ile ilgili verileri toplanmıştır. Bilgi formundaki bu değişkenler ile fen okuryazarlığı ve fen okuryazarlığına ilişkin özyeterlik algıları arasındaki ilişkinin anlamlı olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmada fen okuryazarlık test puanları ile fen bilimleri öğretmenlerinin eğitim düzeyi değişkeni arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Fen bilimleri öğretmenlerinin, fen okuryazarlığına ilişkin özyeterlik algıları ile cinsiyet, eğitim düzeyi, mezun olunan bölüm, hizmet süresi ve bilimsel dergi takibi değişkenleri arasında anlamlı ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between science literacy levels and self-efficacy belief levels of science teachers in secondary school science teachers. In the study, the survey model was used since the existing science literacy levels of the teachers were determined. Data collection tools are“Self Efficacy Belief Scale on Scientific Literacy”;“Test of Basic Scientific Literacy”and“Personel Information Form”. Statistical package program was used in the analysis of data. There was a low positive correlation between science literacy test scores and self efficacy beliefs (r = 0.116). However, this relationship was not significant (p> .05). In addition, data were collected from the personal information form about science teachers' gender, education level, graduation department, service period, and scientific journal follow-up. The relationship between these variables and self efficacy beliefs about science literacy and science literacy was examined. In the study, the relationship between science literacy test scores and educational level variable of science teachers was found to be significant. It has been concluded that there is no significant relationship between science teachers' self efficacy beliefs about science literacy and gender, education level, graduation department, service period, and scientific journal follow-up variables.