Sınıf öğretmenlerinin STEM sınıf içi uygulamaları ve 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algılarının çeşitli değişkenler ve öğretmen görüşleri bağlamında incelenmesi
An examination of classroom teachers' in-class STEM practices and 21st century skills self-efficacy perceptions with respect to various variables and teacher opinions
  1. Tez No: 994059
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL İRFANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin STEM sınıf içi uygulamalarına ilişkin özyeterlikleri ile 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algılarını belirlemek, bu kavramlar arasındaki ilişkiyi incelemek ve konuya yönelik öğretmen görüşlerini almaktır. Karma araştırma yönteminin uygulandığı çalışma Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il merkezlerinde yer alan ve resmi ilkokullarda görev yapmakta olan 414 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“STEM Sınıf İçi Uygulama Özyeterlik Algı Ölçeği”ve“Öğretmen Adaylarına Yönelik 21. Yüzyıl Becerileri Özyeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ il merkezlerinde görev yapan ve her ilden 6 öğretmen olmak üzere toplam 18 sınıf öğretmenine uygulanarak görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Nicel verilerde IBM SPSS 27.0 paket programı kullanılarak betimsel istatistik, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi, korelasyon ve regresyon analizinden yararlanılırken, nitel verilerin çözümlenmesinde ise MAXQDA 2020 programı kullanılarak içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin genel olarak STEM sınıf içi uygulamalarına yönelik özyeterlik algıları ile 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algılarının yüksek düzeyde olduğu, cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olmadığı bulgusuna ulaşılırken; mesleki tecrübe, STEM eğitimi konusunda bilgi sahibi olma, derslerde STEM etkinliklerine yer verilmesi ve 21. yüzyıl becerileri hakkında bilgi sahibi olma değişkenleri açısından ise istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışmada ayrıca sınıf öğretmenlerinin STEM sınıf içi uygulama özyeterlik algıları ile 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algıları arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı ilişkiler bulunduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre ise sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri özyeterlik algılarının STEM sınıf içi uygulama özyeterlik algılarını anlamlı düzeyde yordadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Nitel veriler kapsamında STEM eğitiminin çoğunlukla yaratıcılık, yaparak-yaşayarak öğrenme, problem çözme becerilerinin gelişimi ve teknolojiyi kullanma yetkinliği ile ilişkilendirildiğine yönelik görüşler sunulmuştur. Ayrıca öğretmenler STEM etkinliklerinin problem çözme ve yaratıcılık becerilerini geliştirdiğini, kalıcı öğrenmeyi desteklediğini, dersleri daha ilgi çekici hâle getirdiğini ifade etmişlerdir. Öte yandan öğretmenler görüşlerinde teknoloji okuryazarlığı, medya okuryazarlığı, problem çözme becerileri gibi alanlarında kendilerini geliştirmeye ihtiyaç duyduklarını, STEM ve 21. yüzyıl becerileri alanında hizmet içi eğitimlere katılma konusunda istekli olduklarını belirtmişlerdir. Bununla birlikte, öğretmenlerin STEM ve 21. yüzyıl becerileri kapsamında meslektaşlarıyla iş birliği düzeylerinin sınırlı olduğu; bu durumun ise bilgi ve deneyim eksikliği ile bireysel çalışma eğilimleriyle ilişkili olduğu görülmüştür. Nicel ve nitel bulgular birlikte değerlendirildiğinde, sınıf öğretmenlerinin kendilerini yeterli hissetmelerine rağmen uygulama sürecinde destek ve rehberliğe ihtiyaç duydukları görülmektedir. Bu doğrultuda, STEM ve 21. yüzyıl becerilerine yönelik kapsamlı hizmet içi eğitimlerin artırılması, öğretmenler arası iş birliğini geliştirecek yapısal düzenlemelerin sağlanması ve sınıf içi uygulamaları destekleyecek materyal ve kaynakların erişilebilir hâle getirilmesi önerilmektedir. Araştırma, sınıf öğretmenlerinin çağdaş eğitim yaklaşımlarına uyum sağlama sürecinde hem güçlü yönlerini hem de gelişime açık alanlarını bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to ascertain primary school teachers' self-efficacy with regard to STEM classroom practices and their perceptions of 21st-century skills self-efficacy. The present study will examine the relationship between these concepts and will also gather teachers' views on these issues. The present study employed a mixed research method and was conducted with 414 classroom teachers working in official primary schools located in the provincial centers of Edirne, Kırklareli, and Tekirdağ. Quantitative data were collected using a“Personal Information Form”,“ STEM Intra-Class Practice Self-Efficacy Perceptions Scale”and“21st Century Skills and Competences Scale Directed at Teaching Candidates”. The collection of qualitative data was carried out using a semi-structured interview form that had been meticulously prepared by the researcher. In order to achieve the objectives of the study, interviews were conducted with a total of 18 classroom teachers, 6 from each of the provinces of Edirne, Kırklareli, and Tekirdağ, and the interviews were recorded. For the purpose of analyzing quantitative data, IBM SPSS 27.0 software was employed to perform the following analyses: descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and regression analysis. The analysis of qualitative data was conducted using MAXQDA 2020 software, which facilitated the execution of content analysis. The study revealed that primary school teachers exhibited high levels of self-efficacy perceptions regarding STEM classroom practices and 21st-century skills, with no statistically significant differences observed in relation to gender and education level variables. However, statistically significant differences were identified in relation to professional experience, STEM education knowledge, the incorporation of STEM activities in lessons, and familiarity with 21st-century skills. The study also revealed that there were positive, moderate, and significant relationships between primary school teachers' perceptions of self-efficacy in STEM classroom applications and their perceptions of self-efficacy in 21st-century skills. The findings of the regression analysis indicate that primary school teachers' self-efficacy in regard to 21st-century skills significantly predicts their perceptions of self-efficacy in the context of classroom applications in STEM subjects. The analysis of the qualitative data yielded findings that indicated an overarching association between STEM education and creativity, learning by doing and experiencing, the development of problem-solving skills, and technological competence. Furthermore, educators have asserted that the incorporation of STEM activities in the classroom fosters the development of critical thinking and creativity skills, promotes sustained learning, and enhances the engagement of students in their education. In contrast, educators identified a need to enhance their technological literacy, media literacy, problem-solving skills. Furthermore, the participants expressed a strong interest in participating in in-service training programs with a focus on STEM and 21st-century skills. However, observations indicate that teachers' collaboration with their colleagues in the context of STEM and 21st-century skills is limited. This situation is attributed to a lack of knowledge and experience, as well as a tendency toward individual work. Recommendations were developed for researchers and practitioners that were informed by the insights provided by teachers. When quantitative and qualitative findings are evaluated together, it is seen that classroom teachers need support and guidance during the implementation process despite feeling competent. In this regard, it is recommended to increase comprehensive in-service training on STEM and 21st-century skills, provide structural arrangements that will enhance collaboration among teachers, and make materials and resources that support classroom practices accessible. The research reveals both the strengths and areas for improvement of classroom teachers in the process of adapting to contemporary educational approaches from a holistic perspective.