Tüketim ekonomisinin kırmızı çizgisi: Protestan ahlâkı
Redline of consumptioneconomy: Protestantethics
- Tez No: 589726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HATİPLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, tarihsel süreç içinde Protestanlık ahlakının Batı toplumları içerisinde nasıl bir uygulamayla neşvünema bulduğu, günümüz dünyasına olan etki ve yansımaları incelenerek ortaya konulacaktır.Son yıllarda tüm dünyada hızlı bir ekonomik ve sosyal değişim süreci yaşanmaktadır. İdeoloji ve bilim felsefesi alanında yeni arayışları da zorlayan bu gelişmeler ve bunlara koşut arayışlar, aidiyet ve kimliklerin şekillenmesi konusunda önemli değişimlere, yeni kaynaklara zemin oluşturmaktadır. Yirminci yüzyılın son çeyreğinden itibaren insanların yaşamını kuşatan, dolayısıyla davranışlarına yön veren bir olguya dönüşerek, daha çok statünün ve kimliğin bir göstergesi haline gelmiştir. Çalışmamızda tüketim odaklı toplumların geçirdiği dönüşümü ortaya çıkarmak amaç edinilmiştir. Özellikle tüketim alışkanlıklarındaki değişimler ve bu değişimlerin zeminini oluşturan sosyal ve kültürel etkenler çalışılmakta, yeni söylemler ortaya atılmaktadır. Kaldı ki, yaşanan hızlı değişim karşısında kısa sürede yetersiz kalan bilgi toplumu, teknoloji toplumu gibi söylemler arasında tüketim toplumunun da yer alması, bu alana olan ilgiyi daha da arttırmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada söz konusu olan tüketim alışkanlıkları, tüketim süreçleri ve tüketim alışkanlıklarının ortaya çıkışındaki dinîsaiklere dikkat çekilerek, tüketime maruz bırakılan toplumların sosyo-kültürel çözülmedeki Protestan düşüncenin seküler ve profan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theaim of thisthesis is todiscuss how Protestantethicsfindsjoy in Western societies, andtoexpressandsharethepresent-dayworld. Inrecentyears, a rapideconomicandsocialchange has beenexperiencedallovertheworld. Thesedevelopments, whichpushnewsearches in thefield of ideologyandphilosophy of science, andtheparallelsearchesforthem, constitutethebasisforimportantchangesandnewresources in theformation of belongingandidentities.Fromthelastquarter of thetwentiethcenturyonwards, it has become a phenomenonthatencompassespeople'slivesand, therefore, directstheirbehavior, becomingmore an indicator of statusandidentity. Inthisstudy, weaimedtorevealthetransformation of consumption-orientedsocieties. Especiallythechanges in consumptionhabitsandthesocialandculturalfactorsformingthebasis of thesechangesarestudiedandnewdiscoursesare put forward. Moreover, thefactthattheconsumersociety is included in thediscoursessuch as informationsocietyandtechnologysocietywhich is inadequate in a short time in theface of rapidchangeincreasestheinterest in thisfield. Therefore, in thisstudy, thesecularandprofaneeffects of Protestantthought in thesocio-culturaldisintegration of thesocietiesexposedtoconsumptionwereinvestigatedbydrawingattentiontothereligiousmotives in theemergence of consumpti onhabits, consumptionprocessesandconsumptionhabits.