Türkiye'de kırsal kalkınma politikaları (1923-2016)
Rural development policies in Turkey (1923-2016)
- Tez No: 589730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KUTLUAY TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kırsal kalkınma günümüzde dünyanın farklı bölgelerinde ülkeler arasında farklı tanımlamaları yapılan bir kavramdır. Türkiye'de ise net bir kırsal alan tanımı yapılamamış ve bu nedenle kırsal kalkınma politikaları başarılı bir şekilde yürütülememiş olsa da; Türkiye, kırsal alanlara yönelik geliştirilen kalkınma projeleri ile kırsal kesimin ekonomik sorunlarını çözmeye ve burada yaşayan insanların refah düzeylerini yükseltmeye çalışmıştır. Ancak Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Türkiye'de yapılan kırsal kalkınma uygulamaları, gerçekleştirilen yasal düzenlemeler, idari planlamalar, projeler ve kalkınma modelleri istenilen kırsal gelişimi sağlamaya yetmemiştir. Bunun sebepleri arasında ise Türkiye'nin kendine has koşulları, bölgesel ihtiyaçları ve karmaşık sorunlarının varlığı kırsal kalkınmanın genel anlamda gerçekleştirilmesini engellemiştir. Çeşitli engeller olsa bile Cumhuriyet'in ilanından başlayarak çağdaşlaşma yolunda ilerleyen ülkemizde, kırsal alanların kalkındırılması ve kentlerin seviyesine çıkarılması kaçınılmaz bir zorunluluk olmuştur. Bu araştırmada; Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyeliği yolunda kırsal alanların durumu incelenmiş, Avrupa Birliği katılım sürecinde uygulanan politikalar hakkında bilgiler verilmiş ve Türkiye'de uygulanacak olan planlar hakkında görüşlerde yer almıştır. Bu süreçte planların işlenişi, uygulaması ve kurumsal oluşumuna ilişkin çalışmalara da yer verilmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de kırsal kalkınmanın gerçekleştirilebilmesi, kırsal alanların kalkındırılabilmesi için ülkenin elinde bulunan güçlü yönleri doğal zenginlikleri büyüyen ekonomisi, kullanabileceği fırsatları bulunsa da, bunun yanında işsizlik, eğitim seviyesinin düşük olması gibi zayıf tarafları ve tehdit oluşturabilecek ekonomik unsurları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, rural development is a concept that makes different definitions between countries in different regions of the world. In Turkey, we have not had a clear definition of rural areas and rural development policies therefore not carried out successfully, though; Turkey, rural development and rural development projects aimed at solving economic problems and has tried to upgrade the welfare of the people living here. However, rural development since the founding of the Republic of applications made in Turkey, carried out by legal regulations, administrative planning, projects and development models are not sufficient to provide the desired rural development. Among the reasons that Turkey's unique conditions, has prevented the realization of assets of the regional rural development in general needs and complex problems. Even though there are various obstacles, the development of rural areas and raising them to the level of cities has become an inevitable necessity in our country which has been on the way of modernization starting from the proclamation of the Republic. In this study; Turkey's examined the situation of rural areas towards membership of the European Union, took place in opinion about the European Union accession process and provides information about the policies implemented in the plans to be implemented in Turkey. In this process, studies related to the processing, implementation and institutional formation of the plans were included. As a result, the realization of rural development in Turkey, strengths natural wealth growing economy in the hands of the country to kalkındırıl of rural areas, although the opportunity might use, as well as unemployment, such as low levels of education there are weaknesses and economic factors that may pose a threat.