Pazarlama iletişimi perspektifinden Gaziantep ilindeki öğrencilerin üniversite tercihlerini etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting the preferences of university students from Gaziantep from marketing communication perspektrif
  1. Tez No: 589744
  2. Yazar: SEDA NUR ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Türkiye'de öğrenci sayısının artması ve yaşam koşullarının zorlaşma ile üniversite eğitiminin önemi daha çok artmıştır. Öğrencilerin ortaöğretim eğitiminden sonra yükseköğretime devam etme istekleri de pozitif yönde artış göstermiştir. Tercih edecekleri üniversite ile ilgili yaşadıkları karasızlıkları üniversitelerin belirledikleri pazarlama stratejileri ile ortadan kalkacak ve tercihlerini bu yönde yapacaklardır. Türkiye'de vakıf üniversiteleri dışında devlet üniversitelerinin de sayısının artması ile rekabet ortamı bu alanda da ortaya çıkmıştır. Bu sebeple rekabet ortamı yalnızca vakıf üniversiteleri için değil, devlet üniversiteleri içinde söz konusu olmuştur. Üniversiteler de tıpkı işletmeler gibi müşteri; yani öğrencilerin tercihlerinde yer almak için strateji belirlemeli ve her geçen gün öğrencilerin değişen fikirlerini, sosyal değişimleri takip etmeleri gerekmekte buna bağlı olarak; öğrencilerin tercihlerini etkileyen faktörleri belirlemek ve bu yöne çalışmalar yapmak durumundadırlar. Çalışmalarına öncülük edecek araştırmalar da bu nedenle büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Gaziantep ilinde ki üniversite sınavına hazırlanan öğrencileri kapsamaktadır. Tercih aşamasında ki öğrencileri hangi faktörlerin daha fazla etkilediğini, tercih sıralamasında nelere dikkat ettiklerini analiz sonuçlarına bağlı kalarak ortaya çıkarmıştır. Okulların yanı sıra özel eğitim kurumlarında bulunan öğrencilere yapılan anket formları araştırmayı sonuçlandırmıştır. Bu sonuçlara göre öğrencilerin üniversite tercihlerini kariyer hedefleri, ekonomik şartlar doğrultusunda belirledikleri ayrıca rehber öğretmenlerinin yönlendirmelerinin de etkili olduğu görülmektedir. Çalışma neticesinde üniversitelerin belirledikleri pazarlama stratejilerini bu faktörler doğrultusunda oluşturmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of university education in Turkey with the difficult living conditions and the increase in the number of students has increased even more. Students' willingness to continue to higher education after secondary education increased positively. Their indecisiveness about the university they will prefer will be eliminated with the marketing strategies determined by the universities and they will make their choices in this direction. Turkey foundations competitive environment by increasing the number of state universities outside the universities have emerged in this area. For this reason, the competition environment was not only for foundation universities but also for public universities. Universities, like businesses, are customers; In other words, students should determine strategies to take part in their preferences and students should follow their changing ideas and social changes with each passing day. they have to determine the factors that affect students' preferences and make studies in this direction. For this reason, the studies that will lead the studies are of great importance. This study consists of students preparing for university exam in Gaziantep. The factors which affect the students in the preference stage more and what they pay attention to in the ranking of preferences are determined by adhering to the results of the analysis. The questionnaires made to the students in the schools as well as in the private educational institutions concluded the research. According to these results, it is seen that students determine their university preferences in line with their career goals and economic conditions and also guidance of guidance counselors is effective. As a result of this study, it is necessary for universities to formulate their marketing strategies according to these factors.