Bireysel yenilikçiliğin iş tatmini ve motivasyon üzerindeki etkisi
On job satisfaction and motivation of individual innovation
  1. Tez No: 589751
  2. Yazar: RECAİ KARDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırmanın amacı çalışan bireylerin yenilikçilik düzeylerinin, motivasyon ve iş tatminine etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla araştırmaya İstanbul ilinde çalışmakta olan 359 kadın ve erkek birey katılmıştır. Araştırmanın verileri Bireysel Yenilikçilik Envanteri, Minnesota İş Tatmin Ölçeği ve Motivasyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA, Pearson Korelasyon Analizi ve Regresyon Analizi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda bireysel yenilikçiliğin medeni durumuna, cinsiyete ve mesleğini isteyerek seçme durumuna göre farklılaşmadığı fakat firmada motivasyon etkinlikleri yapılma durumuna, şu anki firmada çalışma süresine, öğrenim durumuna, kurum içindeki pozisyona, gelir düzeyine, toplam çalışma süresine, yaşa ve firmadaki çalışan sayısına göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda iş tatmininin toplam çalışma süresine, yaşa, firmadaki çalışan sayısına, medeni durumuna, cinsiyete, mesleğini isteyerek seçme durumuna ve firmada motivasyon etkinlikleri yapılma durumuna göre farklılaşmadığı fakat şu anki firmada çalışma süresine, gelir düzeyine, öğrenim durumuna ve kurum içindeki pozisyona göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda motivasyonun mesleğini isteyerek seçme durumuna, cinsiyete, medeni durumuna ve firmada motivasyon etkinlikleri yapılma durumuna göre farklılaşmadığı fakat öğrenim durumuna, kurum içindeki pozisyona, gelir düzeyine, şu anki firmada çalışma süresine, toplam çalışma süresine, firmadaki çalışan sayısına ve yaşa göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırmada yapılan analizler sonucunda bireysel yenilikçiliğin, çalışan motivasyonunu ve iş tatminini kuvvetli düzeyde anlamlı pozitif olarak etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the effect of innovation levels of employees on motivation and job satisfaction. For this purpose, 359 women and men working in Istanbul were included in the study. The data of the study were collected by using the Individual Innovation Inventory, Minnesota Job Satisfaction Scale and Motivation Scale. The data were analyzed using Independent Sample T-Test, ANOVA, Pearson Correlation Analysis and Regression Analysis. At the end of the research, it was determined that individual innovation did not differ according to the marital status, gender and occupation of the profession, but the status of motivation activities in the firm, working time in the company, educational status, position in the institution, income level, total working time, age and the number of employees in the firm. As a result of the study, it was determined that job satisfaction did not differ according to total working time, age, number of employees in the company, marital status, gender, willingness to choose the profession and motivation activities in the company, but it changed according to working time, income level, education level and position in the company in the current company. As a result of the research, it was determined that motivation does not differ according to the status of choosing the profession, gender, marital status and motivation activities in the company, but it differs according to the education level, the position in the institution, the level of income, the working time in the current company, the total working time, the number of employees in the firm and the age. As a result of the analyzes conducted in the research, it was determined that individual innovation significantly affected employee motivation and job satisfaction.