Ortaokul matematik öğrencilerinin demografik özellikleri ve başarısızlık nedenleri (Eyüp ilçesi örneği)
The demographic characteristics and the failure reasons of middle school mathematicstudents (Eyüp district sample)
- Tez No: 589752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ortaokul matematik öğrencilerinin demografik özelliklerini ve başarısızlık nedenlerini belirlemek amacıyla hazırlanan bu çalışma 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 6 devlet okulunda okumakta olan 526 ortaokul öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda anket geliştirme süreci izlenerek“Ortaokul Öğrencilerinin Demografik Özellikleri ve Matematik Başarısı Anketi”hazırlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin matematik dersindeki akademik başarısı ile öğrencilerin cinsiyeti, okudukları kitap sayısı ve ödev yaparken yardım alma sıklığı arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra öğrencilerin matematik başarısının sınıf seviyeleri, devamsızlık durumları ve kardeş sayıları gibi birçok demografik özellikten etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study, which was prepared in order to determine the demographic characteristics and the failure reasons of the middle school mathematic students, was applied to 526 middle school students at 6 public schools in the 2015-2016 academic year. In line with the purpose of the study, ''The Demographical Characteristics and the Mathematical Success of Middle School Students Questionnaire'' was prepared according to the survey development process by following the questionnaire development process. As a result of the study, it was seen that there was no significant difference between the academic success of the students in mathematics course and the factors such as the gender of the students, the number of the books they read and frequency of getting help while doing homework. In addition, it was observed that students' mathematics achievement was influenced by many demographic characteristics such as grade levels, absenteeism, and the number of siblings.