Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarının davranışsal finans yönünden incelenmesi: Ankara ili örneği
Investigation of investment decisions of individual investors in terms of behavioral finance: The case of Ankara
  1. Tez No: 589763
  2. Yazar: GÜLİZAR KUZEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Geleneksel finans, insanların daima rasyonel davranacaklarını varsaydığından insan psikolojisini ve sosyolojik olguları göz ardı etmektedir. Bu bağlamda geliştirilen finansal modeller, piyasalarda oluşan anomalileri açıklamakta yetersiz kalmış ve bu noktada davranışsal finans yaklaşımı geleneksel paradigmanın yaşadığı zorluklara cevap olarak ortaya çıkmıştır. Davranışsal finansı kısaca, bireylerin irrasyonel davranışlarını sosyolojik, psikolojik ve çevresel faktörlerle açıklamaya çalışan bir disiplin olarak tanımlayabiliriz. Davranışsal finans, insanların her zaman optimum tercihler yapamayacağını, rasyonel olmayan davranışlarda da bulunabileceğini savunmaktadır. Bu çalışma, bireysel yatırımcıların, demografik ve finansal özellikleri ile psikolojik önyargılarını incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Buna bağlı olarak, bürokrasinin yoğun olarak yaşandığı Türkiye'nin başkentindeki bireysel yatırımcıların yatırım alışkanlıkları ve eğilimleri açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümünde geleneksel finans ve davranışsal finans hakkında teorik bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümde ise, Ankara'da 305 bireysel yatırımcıya uygulanan anketin bulgularına ve ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional finance ignores human psychology and sociological phenomena as people assume that they will always act rationally. The financial models developed in this context have failed to explain the anomalies in the markets and at this point the behavioral finance approach has emerged in response to the challenges of the traditional paradigm. We can define behavioral finance as a discipline that tries to explain the irrational behavior of individuals with sociological, psychological and environmental factors. Behavioral finance argues that people cannot always make optimum choices and can also be found in non-rational behaviors. This study was designed to investigate the individual and individual demographic characteristics and psychological prejudices of individual investors. Accordingly, in the capital of Turkey where in bureaucracy intensive in it has attempted to explain individual investors' investment patterns and trends. The study consists of three parts. In the first two sections, theoretical knowledge about traditional finance and behavioral finance is given. In the third part of the study, the findings of the questionnaire applied to 305 individual investors in Ankara and the results obtained are given.