Süt ve besi sığırcılığı işletmelerinde muhasebe - vergi uygulamaları ve karşılaşılan sorunlar
Accounting, tax applications and problems in dairy and fattening cattle farms
- Tez No: 589791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HATİPLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanayi üretiminin yaygınlaşması hayvancılığın geri planda kalmasına neden olmakla birlikte günümüzde doğal ürünlere yönelimin artması nedeniyle bazı ürünlerin mutlak surette doğal yolla edinilmesi gerekmektedir. Et üretimi bir fabrikada yapılabilecek bir faaliyet olmadığından etin bir canlı hayvandan elde edilmesi zorunludur. Et üretimi için aynı zamanda hayvanın beslenmesi, bakımı gibi faaliyetler de gerçekleştirilmelidir. Bu bağlamda süt ve besi sığırcılığı esasında bir ticari faaliyet olarak yürütülmektedir. Dolayısıyla bu faaliyeti yürüten işletmelerin kazançlarını belirleyebilmeleri için; katlandıkları maliyeti ve bu maliyet karşılığı elde ettikleri gelirleri bilmeleri gerekmektedir. Bu da ancak düzenli bir muhasebe kaydı ile mümkündür. Türkiye; geçmişte olduğu gibi günümüzde de bir tarım ülkesi olma özelliğini sürdürmektedir. Ancak ülkemiz tarımı yetersiz tarım ve hayvancılık politikaları, üreticiler açısından yüksek maliyetler ve ülke çapında sanayi işletmelerine verilen ağırlığın tarım işletmelerine verilmemesi gibi nedenlerle yok olma aşamasına gelmiş durumdadır. Çalışmada, süt ve besi sığırcılığı yapan işletmelerin faaliyetleri dolayısıyla gerçekleşen muhasebe ve vergi uygulamalarının ve bu uygulamalar gerçekleştirilirken mevzuattan dolayı karşılaşılan sorunların ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the spread of industrial production causes animal husbandry to remain in the background, today, due to the increasing tendency to natural products, some products must be acquired in a natural way. Since meat production is not an activity that can be carried out in a factory, meat must be obtained from a live animal. For meat production, activities such as feeding and caring of animals should also be carried out. In this context, milk and fattening cattle farming is carried out as a commercial activity. Therefore, in order to determine the earnings of the enterprises carrying out this activity; they need to know the cost they endure and the revenues they earn for this cost. This is only possible with a regular accounting record. Turkey; as it was in the past, it is still an agricultural country. However, agriculture of our country is in a state of extinction due to insufficient agricultural and animal husbandry policies, high costs for producers and the lack of weight given to industrial enterprises throughout the country. In this study, it is aimed to reveal the accounting and tax applications realized due to the activities of dairy and fattening cattle enterprises and the problems encountered due to the legislation while performing these applications.