Pazarlama stratejileri çerçevesinde markalaşma ve görsel kimlik
Branding and visual identity in the context of marketing strategies
- Tez No: 589806
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, İşletme, Fine Arts, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilim ve teknolojideki gelişmelerin son dönemde ivme kazanması ile tüketicinin satın alma kararlarına etki eden unsurların kavranması, pazarlamanın bilimsel bir disiplin haline gelmesini tetiklemiştir. Artık pazarlama, bir ürünün tanıtımı ya da satış elemanının becerisinden öte tüketici ihtiyaçlarını şekillendirebilen bir güç haline gelmiştir. Markalaşmanın satın alma sürecine etkisi ile yeni pazarlama yaklaşımları ortaya çıkmıştır. Tüketici tercihlerinde önemli bir unsur haline gelen marka olgusu, şirketlerin markalaşma sürecinde daha aktif olmalarını sağlamaktadır. Markalaşma sadece şirketlerin değil şehirlerin hatta ülkelerin dahi tercih edilme olasılığını artırmak için önemli bir araç olarak değerlendirilmektedir. Ürün ya da hizmetin fonksiyonundan ziyade tüketicide duygusal bağ kurmayı hedefleyen reklam çalışmaları ile özgürlük, mutluluk, güç, prestij gibi imajları satarak marka sadakati, marka toplulukları ve marka değeri oluşturma hedeflenmektedir. Bu sayede potansiyel müşteriye sahip olmanın temelleri atılmaktadır. İletişimin kanallarının artması ile tüketiciye ulaşmanın kolaylaşması rekabet ortamında şirketlerin güncel kalmalarını kaçınılmaz kılmaktadır. Zira tüketicinin hafızasında yer etmek, satın alma davranışında önemli bir etkendir. Bu bağlamda görsel kimlik çalışmaları şirket ile tüketici arasında kurulan önemli bir iletişim olarak nitelendirilebilir. Kurumun görsel kimliği, şirket profilini tüketicinin zihninde kodlamasına yardımcı olmakta, kurumun ismi, sembolleri, rengi ve diğer tüm görsel ve işitsel unsurlar ile tüketicinin zihin haritasında oluşan kurum imajının şekillenmesini sağlamaktadır. Bu doğrultuda tüketici satın alma davranışını gerçekleştirirken oluşan tüm çağrışımlar tercihini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Developments such as the development of science and technology, innovations in psychology and social sciences, testing human behavior and understanding the factors affecting decision-making have triggered marketing to become a scientific discipline. Marketing units were established within the company and different sales methods were developed. Accordingly, with the emergence of marketing strategies, brand-branding concepts have started to be of great importance and have become an important element of marketing. It is seen that companies that can successfully realize their branding strategies are preferred by consumers and establish an emotional connection with the brand. It can be said that emotional content comes to the forefront rather than product function in advertising works. As a result of branding strategies, the foundation of the consumers to buy image, freedom, power, happiness rather than product and in this direction, the foundation of the brand to have potential customers regardless of the product they produce is laid. Facilitating the dissemination of information makes consumers more conscious. In a market where change is inevitable, their companies need to be up to date and catch up with the age. It has been examined that the image and value of the companies increased as a result of the perception left by the consumer through changing visual identity studies. In this contribution, the importance of branding activities and visual identity studies are emphasized.