1980-1990 yılları arasındaki İslâmi romanlar
The Islami̇c novels between the years of 1980-1990
- Tez No: 589813
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN SAFİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
1980-1990 yılları arası İslâmi romanları incelediğimiz bu çalışmada, sekiz farklı yazarın on romanını yapı ve tame açısından değerlendirdik. Bu romanlardan yola çıkarak İslâmi romanların ortak yapı ve temalarını belirlemeye çalıştık. 1980-1990 yılları arasında yayımlanan İslâmi romanlarda olaylar serim, düğüm, çözüm şeklinde oluşturulmuştur. Romanların çözüm bölümünde olaylar sonuca bağlanır. Romanlar kahramanın hidayete ermesiyle iyi sona bağlanarak biter. Romanlarda hidayete erme genellikle hidayete erdiren bir sevgili tarafından gerçekleştirilir. Hidayete erme olayından sonra sevgili aradan çekilerek ilâhi aşka yani yaratıcıya ulaşılmış olur. Hisayete ermenin yanında da birçok sosyal, ferdî ve dinî temalar da romanlarda işlenmiştir. İslâmi romanlar sanat kaygısından çok ibadete yardımcı olan bir araç olarak görülmüştür. Yazarlar cihat görevinin romanla yapmaya çalışır. Romanı Müslümanlara mesaj iletmek için bir araç olarak kullanırlar. İslâmi romanlar Müslümanların dinlerini daha duyarlı şekilde yaşamaları için yazılmış eserlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examined Islamic novels between 1980 and 1990, we evaluated ten novels of eight different authors in terms of structure and theme. Based on these novels, we tried to evaluate the common structures and themes of Islamic novels. In the Islamic novels published between 1980 and 1990, events created in the form of proposition, climax and solution. In the conclusion part of the novels, events are solved. Novels finish with a good and of heros finding the true path. Finding the good path is usually carried out by a beloved's guidance. After the event of seeing light or guidance, the beloved is faded from the scene to reach divine love, the creator. In addition to finding the good path, many social, individual and religious themes are given in the novels. Islamic novels have been seen as a hepler to worship rather than art concern. The authours try to do jihad with novels. They use novels as a means of conveying messages to muslims. Islamic novels are works written for Muslims to live their religion more sensitively.